Не шампанське: як вибрати хороше ігристе вино за мало грошей

Марія Очеретяна, авторка подкасту про вино “Шо в келиху?”

У цій колонці я жодним чином не критикую будь-чиї смаки та вподобання. Якщо вам подобається те, що ви п’єте щороку — це прекрасно. А якщо хочете трішки заглибитися в тему ігристих вин — запрошую до читання.

Якщо ви маєте друга, який цікавиться винами, то, мабуть, помічали вираз його обличчя, коли казали, що йдете купувати шампанське. У якийсь момент я стала для своїх близьких таким другом.

Проблема тут у тому, що коли ми кажемо про шампанське, то маємо на увазі зазвичай зовсім не його. Шампанське — це ігристе вино з французької провінції Шампань, ціна на яке зазвичай стартує від 1500 гривень.

Це захищена географічна назва, і жодне інше вино так насправді називати не можна. Усі інші вина з бульбашками — це різні види ігристих вин.

Утім, нам із цього приводу сумувати не варто. Адже є чимало значно дешевших вин, які точно гідні опинитися на вашому новорічному столі.

І навіть українські!

Я дуже вболіваю за українські ігристі, і на моєму святковому столі буде саме таке. В Україні зараз виробляють чудові вина, які виграють міжнародні нагороди і за якістю часто є не гіршими за імпортні аналоги.

Спершу, щоб ми говорили однією мовою, дуже коротко: є два основних методи виробництва ігристих вин. Їхня суть схожа: потрібно, щоб із вином відбулося друге бродіння.

Перший метод — класичний (або метод шампанізації). Це коли оце друге бродіння відбувається в самій пляшці під прискіпливим наглядом виноробів.

Другий — резервуарний. Усе те ж саме, але відбувається це в одному великому резервуарі, а вже тоді вино розливається у пляшки. Таке вино у собівартості коштує дешевше, його смак і аромат менш складні та цікаві. Але таке вино теж хороше.

Отож, у супермаркеті раджу звернути увагу на Artwinery (колишнє Артемівське). Ця виноробня виготовляє ігристі вина методом шампанізації (тобто таким, як оте дороге вино з Шампані). А купити їх можна за аномально низькими, як на мене, цінами: від 140 до 500 грн за пляшку.

Ще один хороший, технологічний вітчизняний виробник — Shabo. Він створює ігристі як методом шампанізації, так і резеруварним. Відповідно, цінові лінійки теж різні.

Також варто звернути увагу на Колоніста, Chizay, 46 parallel, Виноробне господарство Князя Трубецького. Усі ці виноробні створюють якісні ігристі вина в різний спосіб, однак знайти їх може бути проблематичніше. Можливо, доведеться замовляти вино напряму у виноробні або на Розетці.

Але якщо ви все ж хочете спробувати імпортні вина, то хто я така, щоб вам завадити.

Увага, зараз буде лайфхак

Рекомендую звернути увагу на італійське просеко та іспанську каву (так-так, це назва вина). На полиці ви можете помітити дуже модне нині просеко за умовних 300 грн. Подивіться уважно: можливо, поряд із ним буде стояти кава за умовних 250 грн.

Лайфхак у тому, що просеко виробляється резервуарним методом, тобто простішим і дешевшим, а кава – класичним, тобто дорожчим. Але через демпінгування цін на цей вид вина ми маємо можливість за помірні гроші скуштувати щось хороше і цікаве.

А якщо ж вам захочеться Франції, то ось іще один лайфхак, якого навчилася у сомельє. В інших провінціях Франції теж виробляють ігристі вина, але вони називаються вже не шампанські, а кремани. На смак та аромат – теж дуже цікаві, але коштують дешевше.

І ще одненька порада…

Не бійтеся брютів (сухих ігристих вин)! Звісно, якщо ви звикли до солодких смаків, сухі вина можуть спершу здатися кислуватими. Але дайте їм шанс! Можливо, поступово: із напівсолодкого вина перейдіть на напівсухе.

А більше про українські ігристі вина можна дізнатися у моєму подкасті.