Алла Юсковець: «Щоб прогодувати всіх тварин, на день треба мінімум 200 гривень”

Жителька Острога Алла Юсковець, у минулому шкільний бібліотекар та педагог, щодня  витрачає кошти на утримування бездомних тварин, а її скромна оселя нагадує неофіційний притулок для чотирилапих друзів. Детальніше про свою благодійницьку   діяльність  жінка розповіла в інтерв’ю для  Ostroh.info.

Алло Леонідівно,  скільки років Ви опікуєтеся собаками та котами?

– Тваринами опікуюсь усе життя. Скільки живу…

 Яка кількість  мешканців у вашому домашньому  притулку?

-Раніше я утримувала 20 котів. Тепер їх залишилося 15, а собак – 7.  Це ті, що живуть у мене постійно, але є ще інші тварини, які  приходить лише харчуватись, далі біжать до лікарні, там їм теж щось перепадає.

 Чим харчуєте тварин?

– Кішкам купую курячу печінку, фарш, котячі корми. Собакам – каші, м’ясо, кістки.

DSC07129

 Скільки витрачаєте коштів на утримання тварин?  І що залишається для Вас?

– На тварин іде дуже багато, а в наш час особливо.  Бо яка у мене пенсія? 1148 грн.  Щоб прогодувати всіх тварин, на день треба мінімум 200 грн. Тому я за 3- 4 дні витрачу все і тоді вже звертаюся до свого сина. Він починає сердитися.  Каже жартома: «Якби я знав, що буду жити в такому домі, то краще був би бездомним і сидів під мостом у Штатах» (син довго працював за кордоном). Проте, не зважаючи на ці слова, усіляко допомагає мені утримувати тварин.  Що до мене, то я невибаглива. Мені достатньо півчашки кави на день, а якщо є ще сир та масло, то це взагалі рай.

Чи хворіють ваші улюбленці?

– Звичайно, періодично хворіють. Це додаткові витрати. Купую ліки від шкіряних кліщів та глистів.

Як Ви ставитеся до  стерилізації собак?

– Своїх не дозволила стерилізувати, даю таблетки для запобігання вагітності. У тих умовах, як у нас  проводять стерилізацію, без післяопераційного догляду,  ослаблені тварини дуже часто гинуть. Це я бачила на власні очі.

Не раз помічали, що в місті Ви  просто роздаєте харчі тваринам на вулиці. Як часто ви це робите?

– Якщо маю при собі щось їстивне, обов’язково нагодую тварину.

DSC07133

   Як до Вас потрапляють тварини?

– Нещодавно сусідська кішка привела кошенят. Усі новонароджені вже тут. А буває, що на моїх очах  їде автомобіль,  відкриваються двері і кішка летить на  вулицю.  Таким чином деякі люди позбавляються зайвого клопоту, знаючи, що тут неофіційний притулок.

DSC07184

  Чи мають імена ваші мешканці?

– Так, – Алла Леонідівна з любов’ю почала перераховувати імена, – ось,  наприклад,  Росомаха, Давид, Черепашка,  Ларік, Берт, Джоржик,  Хаврошка, Аделька, Печаль..

   А чому Печаль?

– Сусідка принесла нову кішку і каже: «Ось Вам ще одна печаль. Так і назвали».

  Алло Леонідівно, Вам не доводилося передавати своїх тварин у чиїсь надійні руки ? Чи є охочі їх отримати?

– Якби я пропонувала козу чи свиню, то їх, звісно, забрали б, а собаку чи кота не поспішають.

DSC07141

Як уживаються між собою кішки з собаками?

-У кімнатах сина та племінниці живуть їхні улюбленці – сіамські кішки. Наш будинок складається з двох частин, має окремий вхід. У другій частині живе частина котів.  Двічі на день палю їм грубу. Та з ними все одно більше проблем, ніж із собаками. Деякі з них не вживаються між собою, тому доводиться їх розселяти в окремих кімнатах. Собаки більш дружні. Хоча й вони інколи, особливо нові, можуть покалічити котів.

А  що  думають сусіди про Ваше захоплення тваринами?

– Сусіди по-різному ставляться. Є й такі, що говорять: «Щоб ви виздихали разом зі своїми котами й собаками!» Звичайно ж, інколи собаки зчиняють такий гавкіт… Хочуть прислужитися. Вони охороняють територію. На цьому ґрунті я розсварилася  зі своєю подругою. Однак деякі сусіди користуються моїм ставленням до тварин, знають, що я підгодую і їхніх собак, якщо господарі залишають будинок на тривалий час.

Хтось ще допомагає їх утримувати, окрім членів Вашої сім’ї?

– Нещодавно Лоліта, мама моєї колишньої учениці, принесла матрац. Каже: «- Можливо котам нема на чому спати». Узагалі в нашому місті є чимало людей, які всіляко опікуються безхатьками. Особисто я знаю багатьох, зокрема  Ліщук Надію, Хому Людмилу, Шишкову Галину. Це люди різних професій, але їх об’єднує небайдуже ставлення до тварин.  Однак є й такі, які не лише на словах зневажають братів наших менших,  але й фізично розправляються з ними: підсипають  трутизну, вводять отруйні  ін’єкції, відстрілюють собак. Вони вважають, що ведуть  боротьбу з антисанітарією. Це прикро.

 Чи зверталися Ви до місцевої влади  з проханням організувати притулок тваринам ?

– Особисто я не зверталася, але наскільки  знаю, це питання намагалася підняти громадський діяч Галина Шишкова. Однак місцева влада не вирішує проблему, мотивуючи це відсутністю коштів. Звичайно, хотілося б, щоб  з часом  в Острозі відкрився офіційний притулок для тварин.

Катерина КРАВЧУК