Невинна родимка чи загроза для життя?

Влітку, коли всі так спішать за гарною засмагою або просто не переймаючись сонцем працюють на полях над здобуттям багатого врожаю, ризик переродження простої родимки в меланому збільшується в 2-3 рази.

Меланома — злоякісне новоутворення, що розвивається при злоякісній трансформації пігментих клітин меланоцитів. Часто утворюється на місці вродженої пігментної плями (родимки) або на незміненій шкірі.

Невтішна статистика
За даними ВООЗ щороку у світі від меланоми гине близько 48 000 осіб (трикратне населення Острога – примітка редактора).

Захворюваність на меланому невпинно зростає. Сьогодні пацієнтів з меланомою в 4 рази більше, ніж 20 років тому.

Смертність від меланоми в Україні сягає майже 95%. Після постановки такого діагнозу протягом 5 років в нашій країні помирає 95 зі 100 пацієнтів.

У той же час, у США смертність становить всього 5%.

Така різниця обумовлена не методами лікування, а несвоєчасним виявленням меланоми. Різноманіття клінічної картини і відсутність яскравих симптомів на початку захворювання ускладнює своєчасну діагностику меланоми. На жаль, елементарна медична необізнаність і недбале ставлення до власного здоров’я призводить то того, що пацієнти із занедбаною формою меланоми часто вже неоперабельні.

Від родимки до смертельно небезпечної меланоми – один крок!

Так що ж таке родимка?

Родимка (лат. невус) – це пігментне новоутворення коричневого або темно-коричневого кольору, що містить у своїй основі клітини-меланоцити і меланін. Родимкою вважається пігментний утвір понад 2 мм в діаметрі.
У кожної родимки свій життєвий цикл. Як правило, вона з’являється як невелика плоска плямочка, а потім може підніматися над рівнем шкіри. Головне, щоб родимка протягом життя не змінювала свій вигляд та структуру.
На відміну від родимих плям, невусів при народженні на тілі людини немає, вони виникають протягом життя. Родинки є маркером ризику, а не обов’язковим передвісником меланоми.

Найбільш потужним стимулятором утворення родимок є зовнішній фактор впливу на шкіру – ультрафіолетові промені.

УВАГА! Сонячні опіки, надмірне захоплення природною засмагою або солярієм може призвести не тільки до утворення нових родимок, але й до їх злоякісному переродженню! Тривале перебування на сонці – фактор, який зумовлює виникнення майже 60% меланом. Ризик меланому подвоюється у тих, хто на протязі життя обгорав хоча б 5 разів. У групі підвищеного ризику – люди зі світлою шкірою, з великою кількістю родимок на тілі або наявністю чотирьох і більше родимок діаметром від 6 мм, ті, хто в дитинстві кілька разів згорав на сонці, люди, в чиїх сім’ях в одного з прямих родичів було діагностовано меланому. Цій групі людей не можна засмагати навіть при використанні сонцезахисних засобів. Також, небезпечні періоди, коли відбувається бурхлива злоякісність родимок – статеве дозрівання та вагітність. В цей час необхідно проконсультуватися у фахівця і постійно спостерігати за тим, як ведуть себе природні «прикраси».

Коли слід занепокоїтись?

Родимка – доброякісне новоутворення.

Під впливом певних чинників, вона має властивість перероджуватися, тобто набувати властивостей злоякісної пухлини.

Така пухлина має назву, співзвучну пігменту меланіну, – меланома.

Меланома –

  • одна з найбільш злоякісних пухлин,
  • виникає переважно на шкірі,
  • може розвинутись з наявних родимок, або з’явитись як утвір, схожий на родимку,
  • розвивається із клітин попередників меланоцитів, що виробляють пігмент меланін, тому в більшості випадків має темне забарвлення, але може бути і безбарвною.
  • відрізняється швидкими темпами росту і метастазуванням, що призводить в більшості до загибелі людини.
  • основний фактор, який провокує захворювання – УФ опромінення, як сонячне, та і штучне
  • має спадкову схильність

Чи перебуваю я в зоні ризику?

Так, якщо:

  • Я проводжу багато часу на сонці або відвідую солярій
  • У мене світла шкіра, світлі очі (зелені або голубі), світле волосся, маю веснянки
  • В дитячому або юнацькому віці у мене були сонячні опіки
  • В мене понад 40 родимок (більше 10 родимок на одній руці збільшує ризик меланоми в 11 разів)
  • Мені більше 50 років
  • У родичів була меланома

 Як вберегтися?

Звичайно ж, не всі родимки перероджуються. Однак, недбале ставлення та неуважність можуть спровокувати ризик захворювання. Як же вберегти себе від небезпеки?

Дотримуйтесь простих правил:

  • Не перебувайте на сонці в часи його найбільшої активності з 10:00 до 16:00. Сонцезахисні креми можуть захистити від засмаги й опіку, але ризик розвитку меланоми або раку шкіри не знижується
  • Не допускайте прямої сонячної дії на немовлят та діток молодшого віку, при наявності на тілі великої кількості родимок або родимих плям.
  • Використовуйте накриття на голову, сонцезахисні окуляри, світлий бавовняний або лляний одяг для захисту себе і дітей
  • Завжди перед виходом на сонце використовуйте сонцезахисний засіб
  • не травмуйте родимки,  не заклеюйте пластиром. Якщо вона знаходиться в місці постійного травмування, тертя або здавлювання, необхідно звернутися до лікаря та обговорити доцільність та можливість її видалення.
  • перевіряйте себе і своїх дітей не рідше, ніж раз на місяць.

 

http://bogomoletsclinic.com.ua/_publication/51431260612_/akord_melanomy_.JPGЩоб легше розпізнати небезпечні родимки розроблено унікальний метод самостійної первинної діагностики родимок, який має назву «АКОРД меланоми»:

А – асиметрія;

К – край;

О – окрас;

Р – розмір;

Д – динаміка.

 

 

При появі хоча б однієї з ознак, якщо з’явилась нерівна родимка, нерівномірно окрашена, в якої швидко змінюється розмір, форма, колір – негайно зверніться до лікаря!   Якщо виникли хоча б найменші сумніви, краще проконсультуватися у фахівця, а ніж упустити дорогоцінний час!

 

13101294_859989720793967_1060365843_n

Якщо помічена будь-яка зміна родимки?

Своєчасна діагностика та видалення підозрілих родимок допоможе уникнути переродження та зберегти життя. Якщо в родимці почалися зміни – треба негайно звернутися до дерматолога. Спочатку лікар проводить огляд підозрілого новоутворення, потім, при необхідності, дерматоскопію, і, залежно від діагнозу, рекомендує спостереження або видалення.

22 квітня в Україні проходив День меланоми, в рамках якого всі пацієнти мали змогу безкоштовно обстежити свої «підозрілі» родимки. Для жителів Рівненщини таке обстеження проводять безкоштовно постійно.

Отримати консультацію Ви можете в Острозькій ЦРЛ у лікарів дерматологів та онколога. Безкоштовну дерматоскопію проводять постійно у Рівненському обласному шкірно-венерологічному диспансері: м.Рівне, вул. Пересопницька, 7.