Острог і села: вигоду від децентралізації отримають усі

В Україні процес децентралізації розпочато з 2014 року. На початку травня Президент України підписав Закон про добровільне приєднання територіальних громад до міст обласного значення. Відтепер  громадам простіше приєднатися до Острога.

«Плюс у тому, що частка коштів, яка сьогодні йде в районний бюджет, залишиться в об’єднаній територіальній громаді», – коментує міський голова Олександр Шикер.

Зміни до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» дають змогу спрощено приєднатись територіальним громадам до міст обласного значення. Зокрема, не потрібно проводити перші вибори до міської ради, їх проведуть у 2020 році.

_________________________________________________________________

На початок травня 2018 року в Україні вже створено 731 об’єднану територіальну громаду. За інформацією державного сайту Децентралізація дає можливості.

_________________________________________________________________

Громада та об’єднана громада – у чому різниця?

Окрім повноважень, які мають звичайні громади (вирішення питань місцевого значення), об’єднані територіальні громади (далі – ОТГ) матимуть частку повноважень районів. Так, фактично спроможні ОТГ прирівнюватимуть до міст обласного значення за кількістю повноважень та можливостей.

Статус міста обласного значення надає певної самостійності у вирішенні питань в соціально-економічному та культурному розвитку, в управлінні житлово-комунальним господарством, у галузі регулювання земельних відносин, освіти, охорони здоров’я, управління фінансами тощо.

Хто представлятиме інтереси громад, і що буде з сільським головою?

Кожна окрема громада матиме представництво власних інтересів – депутатів та старосту. Депутат, окрім того, що прийматиме рішення на сесіях місцевої ради, також може ініціювати рішення в інтересах представленої ним громади. Посаду сільського голови скасують. Натомість з’явиться староста. Він так само є представником інтересів села у виконавчих органах місцевої ради. Крім того, він може брати участь у підготовці проекту місцевого бюджету, який реалізовуватимуть на території, яку він представляє.

В Острозькій районній державній адміністрації (далі – Острозька РДА) пояснили, що Законом передбачено наступне: ті населені пункти, у яких проживає більше 50 осіб, можуть мати старосту. Однак рішення про призначення людини на цю посаду надаватимуть ради ОТГ. Вирішуючи питання про призначення старости, враховуватимуть власні надходження громади та чи буде призначення економічно вигідним.

«До прикладу, в селі Оженин проживає умовно 4 тис жителів, а в селі Данилівка умовно 100 жителів. Призначати старосту в обох населених пунктах з однаковими повноваженнями немає доцільності», – зауважив Богдан Турович, голова Острозької районної державної адміністрації.

 

Щоб поставити підпис на документах потрібно їхати в Острог?

Староста має право самостійно видавати довідки. Якщо село обрало собі старосту – їхати у місто не доведеться. Робоче місце старости буде на території того населеного пункту, який він представляє. Тому, до прикладу, щоб взяти довідку про склад сім’ї, вам не доведеться їхати у місто.

Хто може приєднатись до Острога?

Право добровільно приєднатися до Острога мають сільські та селищні територіальні громади, які мають спільні межі з містом, та інші територіальні громади, що визначені в перспективному плані формування територій громад області.

«Першою чергою приєднуватимуть територіальні громади, які межують з містом обласного значення. Потім приєднатися можуть й інші. У перспективному плані передбачено, що до Острога приєднається більша частина району», – пояснив Михайло Шелеп, радник з питань децентралізації Рівненського Центру розвитку місцевого самоврядування.

В Острозькій районній державній адміністрації кажуть, що мають вже шість рішень сільських рад (Межиріцької, Білашівської, Почапківської, Бухарівської, Новородчицької та Вілійської), які надають згоду на створення об’єднаної територіальної громади з центром у місті Острог.

Також в Острозькій РДА розповіли, що перспективним планом формування територій громад передбачено дві ОТГ на території Острозького району. Перша з центром у місті Острог, куди мають увійти 17 сільських рад, друга – у селі Оженин, куди увійдуть, окрім Оженинської сільської ради, ще три сільські ради.

Місто може відмовити громаді в приєднанні?

Оскільки в Острозі та Острозькому районі витрати бюджету перевищують його доходи, то держава виплачує дотації (грошову допомогу). Тому місту вигідно приєднувати територіальні громади, які мають у себе будь-яке виробництво. Складніше, коли територіальна громада не має ніякого господарства. Тоді потрібно вирішити, чи зможе місто фінансово забезпечити територіальну громаду, яка не приноситиме доходів в ОТГ.  Тому, якщо центр об‘єднаної громади (у нашому випадку це місто Острог) відмовляє у приєднанні громаді, значить він визнав цю громаду економічно неспроможною.

Якщо село захоче від’єднатись від міста?

У Законі передбачена процедура приєднання громад до міст обласного значення, однак процедура від‘єднання – відсутня.

Яка вигода для міста (центру обєднаної громади)?

 

«Будь-який закон, якщо його виконувати, має свій позитив. Яким буде позитив для міста? Оскільки Острог та район є дотаційними, то місту вигідно приєднувати сільські ради, на території яких знаходиться якесь виробництво», – говорить Олександр Шикер.

 

Ще один плюс для міста – розширення території. Місто без додаткової площі немає перспектив для розвитку.

«Стратегічне бачення розвитку великого міста – мати територію для розширення, для планування свого, перш за все, економічного розвитку», – каже Михайло Шелеп.

Ще один позитив для міста – розширення фінансових ресурсів. Частка коштів залишатиметься в центрі об’єднаної громади, а не йтиме в районний бюджет, як це було раніше. ОТГ сама вирішуватиме, куди і скільки потрібно витрачати грошей.

Яка вигода для села (приєднуваної громади)?

У разі створення ОТГ держава автоматично передає громаді 60% податку з доходів фізичних осіб. Ці кошти об’єднаній громаді надходять з початком нового бюджетного року. Тобто, якщо у вересні цього року утвориться ОТГ з центром у місті Острог, то гроші до бюджету новоутвореної об’єднаної громади надійдуть з січня 2019 року.

Також державою передбачено субвенцію (державна грошова допомога для конкретної цілі) на формування інфраструктури. Однак, для того, щоб отримати кошти, потрібно мати проект розвитку цієї сфери. Рішення про надання коштів приймає спеціальна комісія створена при Мінрегіоні. Тобто основний позитив об’єднання громади і приєднання до міста – це децентралізація управління фінансами. Відповідно, право розпоряджатися коштами на власний розсуд. Так приєднане село матиме вищий рівень послуг для населення, залучатиме інвестиції та розвиватиме інфраструктуру.

Скільки часу триватиме добровільне приєднання?

Процес триватиме доти, поки не буде прийняте політичне рішення про зміну добровільності на адміністративний спосіб. Коли це буде, сказати точно важко. Але і Президент, і Уряд висловлюють позицію, що місцеві вибори 2020 року повинні пройти на новій адміністративно-територіальній основі. Тобто добровільне приєднання територіальних громад до міст обласного значення орієнтовно триватиме до 2020 року.

Перестороги селян

Тема приєднання до Острога у сіл району викликає занепокоєння. Селяни вважають, що після приєднання до міста, вони будуть покинуті напризволяще, бо кошти, які виділятимуть з бюджетів, залишатимуться у місті, а вони не отримають нічого.

«Для мене така позиція є незрозумілою. Якщо подивитися на карту Острозького району, то за останні 3 роки Острозькою райадміністрацією виконано більше робіт по селах, а не в місті», – зазначив Богдан Турович.

Каріна ПОПОВА

фото голови РДА