МОЗ: як зберігати ліки влітку

Високі температури та прямі сонячні промені можуть сприяти псуванню ліків та робити їх небезпечними для здоров’я. Про це повідомляє на своїй  Facebook-сторінці в.о. міністерки охорони здоров’я Уляна Супрун.

Ліки зазвичай рекомендують зберігати у сухих місцях без потраплання прямого сонячного проміння. Температура у місці зберіганя не повинна перевищувати 25 градусів за Цельсієм.

“Деякі види ліків більш чутливі до змін температури та вологості. Це передусім стосується інсулінів, гормональних препаратів, розріджувачів крові, нітрогліцерину, вакцин та сироваток. Також це можуть бути препарати, які містять глікозиди, медичні жири й олії чи мазі на жировій основі. Для них дуже важливе дотримання правильних умов зберігання, зокрема температурного режиму та вологості”, – пише Уляна Супрун.

Одним із прикладів є інсулін (гормон, призначений для людей з діабетом 1-го типу). Його рекомендують зберігати у холодильнику за температури 2-8 градусів. Замороження чи нагрівання препарату знижує його ефективність. Те ж саме стосується нітрогліцерину (препарат розширює судини, тому його приймають під час серцевого нападу). Таблетки варто зберігати у прохолодному та темному місці за температури не вище 25 градусів. Інакше ліки стають малоефективними та небезпечними для здоров’я.

Також у МОЗ дають такі поради щодо зберігання ліків:

  • Організуйте безпечне місце для домашньої аптечки — зберігайте ліки в прохолодному, темному та сухому місці. Не залишайте їх у приміщеннях із високою вологістю — особливо у ванній кімнаті чи кухні без хорошої вентиляції. А також на підвіконні чи столі, де можливе потрапляння сонячних променів.
  • Завжди уважно читайте інструкцію. Ліки, які слід зберігати у холодильнику найбільш чутливі до високих температур.
  • Коли спекотно, варто стежити, щоби двері холодильника були щільно зачиненими, перевіряти дотримання температурного режиму, і за можливості відразу ставити ліки в холодильник після їх придбання (ті, які потребують зберігання в холодильнику).
  • Ніколи не зберігайте ліки в холодильнику або морозильній камері, якщо в інструкції про це не сказано. Висока вологість та низька температура можуть сприяти псуванню та впливати на ефективність.
  • Не варто залишати ліки в автомобілі. Беріть їх із собою, навіть якщо потрібно вийти на короткий проміжок часу. У спеку автомобіль може нагріватися до 70 градусів за Цельсієм — такої температури достатньо, щоби зіпсувати препарати. Якщо подорожуєте автомобілем на далекі відстані — не залишайте аптечку в багажнику, а беріть окремо від речей у салон.
  • Якщо плануєте подорож літаком, тримайте ліки в ручному вантажі. Температура місця для зберігання багажу в літаку зазвичай не контролюється, тому існує високий ризик, що ліки зіпсуються.
  • Звертайте увагу на зміну складу, кольору, форми чи запаху ліків. Ніколи не вживайте ліки, які мають помітні зміни (наприклад, таблетки, що тріснули, надкололися, склеїлися або стали незвично твердими чи м’якими) незалежно від терміну придатності.