Парламентські вибори: чому це важливо?

Позачергові вибори народних депутатів Верховної Ради України відбудуться 21 липня 2019 рокуГромадяни можуть вільно обирати та бути обраними до органів влади. Це визначає стаття 38 Конституції України.

Як це працює? 

В Україні парламентські вибори відбуваються за змішаною виборчою системою. Це означає, що половина кандидатів обирається за мажоритарною виборчою системою, а інша половина – за пропорційною виборчою системою.

*Мажоритарна виборча система – визначення результатів голосування, коли обраним вважається кандидат, який одержав на виборах більшість  голосів виборців.

Пропорційна виборча система – виборча система, при якій голосування за кандидатів проводиться за партійними списками.

Такий тип виборчої системи діє в Україні, Німеччині, Польщі, Литві, Росії.

Станом на 10 липня у Державному реєстрі виборців нарахували 5980 зареєстрованих кандидатів із 65 політичних партій. З них 1696 кандидатів балотуються шляхом самовисування.

Хто може голосувати?

За Законом України право голосу на виборах мають особи, які досягли 18-ти років (повнолітні та дієздатні громадяни). Для цього потрібно бути включеним до списку виборців на виборчій дільниці. Громадяни також можуть брати участь у роботі дільниці, вести спостереження за ходом виборчого процесу та вести передвиборну агітацію.

На парламентських виборах кожен виборець має на одномандатному та загальнодержавному виборчому округах по одному голосу. Проголосувати можна лише на одній виборчій дільниці.

*Одномандатний виборчий округ – це виборчий округ, від якого обирається один депутат, при цьому голосування може бути організовано за мажоритарною системою, тобто системою абсолютної або відносної більшості голосів (в Україні – за відносною більшістю).

Загальнодержавний або багатомандатний виборчий округ –  виборчий округ, в якому обираються кілька депутатів, і за кожного з них виборець голосує персонально.

Особа, яка на момент голосування перебуває за кордоном або яка тимчасово змінила місце голосування (без зміни виборчої адреси) має право голосу на виборах депутатів лише у загальнодержавному окрузі.

Як проголосувати?

1. Голосування проводиться 21 липня 2019 року з 8 до 20 години без перерви. На закордонних виборчих дільницях голосування відбувається за місцевим часом країни, де утворені ці дільниці.

2. Для отримання виборчого бюлетня ви повинні надати члену виборчої комісії один із документів:

на звичайній та спеціальній виборчій дільниці:

1) паспорт громадянина України (у вигляді паспортної книжечки або картки);
2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України);
3) військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби);

на закордонній виборчій дільниці:

1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
2) дипломатичний паспорт;
3) службовий паспорт;
4) паспорт громадянина України (у вигляді паспортної книжечки або картки)

на спеціальній виборчій дільниці, утвореній у відповідній установі виконання покарань або слідчому ізоляторі:

картку (довідку) установи виконання покарань або слідчого ізолятора, що повинна містити: прізвище, ім’я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, фотокартку особи, підпис керівника та печатку установи (для осіб, які перебувають в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах).

Виборчі бюлетені заповнюються особисто в кабіні для таємного голосування. Під час заповнення бюлетенів забороняється присутність у кабіні інших осіб.

 

Що вважається порушенням виборчих прав?

Під час голосування заборонені будь-які привілеї або обмеження виборчих прав через расове походження, колір шкіри, політичні та релігійні переконання, стать, етнічне та соціальне походження, майновий стан, мовні ознаки.

Незаконним є застосування насильства, погроз або підкупу та інших дій, які перешкоджають вільному вибору громадян.

Забороняється отримання виборчого бюлетеня від інших осіб (крім уповноваженого члена виборчої комісії, який видає виборчий бюлетень), заохочення або змушування виборців до передачі бюлетеня.

У разі якщо виборець, заповнюючи виборчий бюлетень, припустився помилки, він має право звернутися з письмовою заявою до члена дільничної виборчої комісії, який видав цей бюлетень і попросити видати інший бюлетень. Він видається лише один раз.

Щоб захистити свої права, громадяни можуть звертатися до виборчих комісій або до суду ( у випадках, якщо за порушення передбачена адміністративна чи кримінальна відповідальність).

Чому це важливо?

Як показує досвід останніх років, громадяни України надають більшого значення виборам президента, а не парламента. Однак саме парламент відповідає за розробку та видання нормативно-правових актів, обов’язкових до застосування на всій території країни (законодавча гілка влади). За безпосередньої участі парламенту формується й уряд, який складається з міністерств, які відповідають за розвиток різних сфер держави, економіки, соціуму, освіти, охорони здоров’я, культури, національної оборони (виконавча гілка влади). У парламентсько-президентській республіці (якою є Україна) перевага у формуванні уряду належить парламенту, а не президентові.

Чому на парламентських виборах спостерігається відносно нижча активність громадян розповів декан факультету політико-інформаційного менеджменту НаУ”ОА” Віталій Лебедюк:

 “Якщо мова йде про парламентські вибори,  то інтерес виборців падає. І це є найбільшою проблемою політичної культури серед виборців в Україні, які вважають вибори президента більш важливими, ніж парламентські чи місцеві. Це пояснюється браком розуміння функціональних обов’язків народного депутата, який не відповідає, для прикладу, за стан доріг, а за втілення реформ. Разом з тим,  позачергові вибори до ВРУ припали на літні канікули та відпустки, що суттєво позначиться на явці виборців. Численні соціальні опитування вказують на те, що виборці недостатньо поінформовані щодо повноважень народного депутата. Більшість вважають, що народні депутати, особливо мажоритарники, повинні ремонтувати дороги, лікарні, школи і т.д. Тому брак розуміння та й поінформованості шкодить як самому виборцю, так і Україні загалом”.