В ОА вчили говорити переконливо (ЛАЙФХАКИ)

В НаУ «Острозька академія» відбувся тренінг «Основи сучасної риторики». 22 травня його організував Острозький дебатний осередок.

Під час тренінгу студенти дізнались, як правильно побудувати свій публічний виступ та застосували отримані знання на практиці.

Лайфхаками з  риторики поділився голова Рівненського обласного осередку громадської організації «Солідарна молодь»,  тренер з ораторського мистецтва Максим Волович.

На що варто звернути увагу?

1. Положення в просторі.
– Ставати потрібно так, щоб, витягнувши руки, ви бачили всю аудиторію, тобто стояти в центрі;
– Уникайте зайвих жестів. Добре сприйматимуться ті жести, при яких руки не піднімаються вище підборіддя і не опускаються нижче поясу.
– Тримайте поставу, вона – це база успішного виступу. Людина, що сутулиться, виглядає, як нерішуча і втомлена.
– Не шукайте опори у предметах (кафедрі/стільці), бо це сприймається як невпевненість.

Голова Острозького дебатного осередку Євген Синчук

2. Голос.
– Ставте свій голос за допомогою вправ, що можуть зробити його кращим. Жінкам бажано робити голос дзвінкішим, а чоловікам – нижчим.
– Приберіть із мовлення протяжні звуки «иии», «еее». Через них виступ стає невпевненим, а увага слухачів розсіюється.

Як зробити свій текст довершеним?

1. Не зловживайте «Я». Потрібно замінити «я думаю» на «відомо, що»/ «… – це факт».

2. Не допускайте сумнівів. Слова-припущення вже не переконливі, а отже, використовуючи їх, аудиторію не переконаєш. Тому уникайте таких слів:  напевно, мабуть, можливо, теоретично.

3. Чітко сформуйте свою думку: тільки тоді ви зможете її переконливо висвітлити.

4. Не подавайте «сухих» цифр – вони погано сприймаються аудиторією. Спростіть їх, порівнюючи з тим, що легко уявити кожному (наприклад, протягом 10 років 15 тисяч українців отримали громадянство в Польщі; 15 тисяч – населення Острога).

5. Коригуйте  об’єм тексту в залежності від того, скільки у вас часу. Якщо тексту мало, то задавайте собі питання: “А чого так сталось? З яких пір?”

6. Конкретно пропишіть головну думку своєї промови, оскільки чітко сформульовану команду сприймуть з більшою ймовірністю.

7. Використовуйте частку «бо». Якщо у своїй промові користуватись обґрунтуванням, в аудиторії не виникатиме зайвих сумнівів.

«Місія яку потрібно взяти на себе – бути лідерами, вести за собою, мати власне бачення успіху. Коли вас попросять виступити за інститут сім’ї, за людське щастя, за наше майбутнє – будьте безкомпромісні, не допускайте «або…або». Не дозволяйте комусь ламати вашу думку, сформуйте її чітко, прямо. Доводьте свою правоту і будуйте своє життя так, як ви хочете, і з цього моменту візьміть відповідальність за себе та своє життя»,

– зазначає Максим Волович.

«Деяка інформація не була для мене новою, з деякими тезами я не погоджуюся. Але загалом тренінг був корисним, добре, що наш дебатний осередок проводить такі речі»,

коментує студентка Марія Очеретяна.

Марія КАРПЕЦЬ