Від обмеження до заборони: як відмовляються від пластикових пакетів в Острозі?

Від 10 грудня 2021 року набрав чинності закон, який обмежує використання пластикових пакетів в Україні. Зі сфери торгівлі вони зникатимуть поступово: від обмеження безплатного розповсюдження пакетів до їх повної заборони.

Журналістка Острог інфо дізнавалася про поетапність обмежень, вартість пакетів у місті та альтернативи, якими острожани і острожанки користуватимуться після заборони. А також говорила з екоактивісткою про шкоду пластикових пакетів.

Законом “Про обмеження використання пластикових пакетів в Україні” забороняється розповсюдження:

  • надтонких пластикових із товщиною стінок менше 15 мікрон;
  • тонких пластикових із стінками товщиною від 15 до 50 мікрон;
  • оксорозкладних.

Перший етап. Із 10 грудня 2021 року безкоштовне розповсюдження поліетиленових  пакетів обмежене. Магазини, ринки, аптеки, кафе та ресторани мають просити плату за поліетиленові пакети. Проте це не стосується надтонких пакетів, які є первинною упаковкою для свіжої риби, м’яса, сипучих продуктів і льоду. Такі пакети у просторіччі називають “маєчки”.

Надтонкий пластиковий пакет — первинна упаковка для гречки

1 лютого 2022 року, відповідно до постанови Кабміну, застосовуються мінімальні допустимі ціни на пакети товщиною стінки понад 50 мікрометрів.

Пластиковий пакет зі щільністю стінки 50 мікрометрів

“Це великі пакети, які люди купують на касах у супермаркетах, щоб донести усе придбане додому. Або, наприклад, брендовані пакети, у які в магазинах пакують придбаний одяг чи взуття”, — зазначає пресслужба Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.

Мінімальна вартість таких пакетів встановлена в межах 2-3 гривень:

  • без ручок та бічних складок — 2 грн;
  • без ручок із бічними складками — 2 грн 50 коп.;
  • з ручками без бічних складок — 2 грн 50 коп.;
  • з ручками та бічними складками — 3 гривні.

Дозволено користуватися біорозкладними пакетами. Вони розкладаються за участю мікроорганізмів на елементи природного походження та відповідають встановленим європейським і національним стандартам. Більшість таких біорозкладних пакетів виготовляють з картопляного або кукурудзяного крохмалю.

Ексголова Держекоінспекції Столичного округу, експерт з охорони довкілля Сергій Волков пише, що насправді пакети з 1 лютого не подорожчають, бо, зазвичай, і так коштують понад 2-3 грн.

Другий етап. Його запровадять від 9 березня 2022 року. Під забороною буде як платне, так і безплатне розповсюдження:

  • надтонких пластикових пакетів; 
  • тонких пластикових пакетів;
  • оксорозкладних пакетів.

Заборона не буде поширюватися на надтонкі поліетиленові пакети, які є первинною упаковкою для риби, м’яса, льоду та круп. Також дозволено використовувати біорозкладні пакети.

Третій етап. Вступає в дію з 1 січня 2023 року. Відтоді в обігу будуть лише біорозкладні пакети та пластикові пакети товщиною понад 50 мікрон. Інше пластикове пакування роздрібного продажу буде поза законом. До цього часу виробники та торговельні мережі вже мають запровадити альтернативи поліетиленовим пакетам.

 Які штрафи?

За порушення законодавства передбачені штрафи від 1 тис. 700 до 3 тис. 400 гривень. За повторне — сума становитиме від 3 тис. 400 до 8 тис. 500 гривень. Штраф мають сплатити впродовж 15 днів.

На другому етапі за використання пластикових пакетів доведеться викласти від 8 тис. 500 до 17 тисяч гривень. У разі повторного порушення — від 17000 до 34000 гривень.

Контроль за дією закону покладений на Держпродспоживслужбу. Вона здійснює планові та позапланові перевірки. Звичайні громадяни можуть також звернутися зі скаргою до установи, якщо побачать порушення закону.

Скільки коштують пакети в торгових точках Острога?

Фармацевтка “Аптеки 3і” каже, що пластиковими пакетами “такими, як для клієнтів” вони не користуються. Мають альтернативу — паперові пакунки. Якщо люди купують товару більше, то пропонують поліетиленові пакети за 3 гривні. До заборони обігу пластикових пакетів в аптеці підготовлені, запевняє провізорка. Мають паперові пакунки за 5 гривень, які замінять великі поліетиленові.

В острозьких супермаркетах вартість поліетиленових пакетів залежить від їх розміру.

В “АТБ-маркеті” всі пакети платні. На касі є декілька розмірів поліетиленових пакетів: 

  • середні (до 12 кг) — 3 гривні 10 копійок;
  • великі (до 18 кг) — 4 гривні.

У залі магазину є пластикові пакети для фасування вагових товарів. Як зазначають на роз’яснювальних табличках, вартість залежить від їх форми:

  • пакет із ручками — 12 копійок;
  • без ручок — 9 копійок.

Також можна придбати біорозкладні пакети з кукурудзяного крохмалю, термосумки, сумки для господарських потреб та шопери.

У “Рукавичці” поліетиленові пакети також платні. Їх вартість залежить від розміру:

  • середній — 3 гривні 90 копійок;
  • великий — 5 гривень 60 копійок;
  • для фасування вагових товарів — 10 копійок.

Є також сумки для господарських потреб із тканини.

В “Еко-Маркеті” поліетиленові пакети, залежно від розміру, коштують:

  • середній (до 7 кг) — 3 гривні;
  • великий (до 15 кг) — 4 гривні 50 копійок.

Як зазначають на роз’яснювальних табличках, для сипучих продуктів фасувальні пластикові пакети є безкоштовними. Для пакування інших продуктів такі пакети платні: один коштує 10 копійок.

Також можна придбати альтернативу: тканинні сумки для господарських потреб.

 

У чому шкода пластикових пакетів та чим їх замінити?

Фото: фейсбук Марини Садкіної

Екоактивістка та керівниця проєктів ГО “Еколтава” Марина Садкіна розповідає, що пластик був створений, як довговічна речовина з мінімальним терміном розкладання 100 років. Відзначає, що перший поліетиленовий пакет був створений у 1957 році, і до сьогодні жоден такий пакет не розклався повністю.

 

За словами екоактивістки, пластикові пакети є небезпечними для довкілля, як у первинному вигляді, так і в стані розкладу. Адже звичайні пакети стають причиною загибелі тисяч морських птахів, черепах і морських ссавців. Сотні тисяч представників фауни поглинають пластик, він накопичується в їх шлунку і призводить до смерті. Марина Садкіна каже, що процес розкладу поліетилену повільний:

“Під час цього утворюються маленькі часточки пластику, величина яких не перевищує 5 мм, але, зазвичай, ці часточки є непомітними людському оку. Назва цих часточок — мікропластик. Він наразі скрізь. Може навіть змішуватися з пилом та літати в повітрі. За результатами наукових досліджень, протягом всього життя людина споживає близько 20 кг мікропластику”.

Замінити пластикові пакети екоактивістка радить багаторазовими альтернативами: тканинними сумками-шоперами, плетеними сумками, сіточками, контейнерами або силіконовими мішечками, і додає:

“Торговельні мережі пропонують паперові, біорозкладні пакети, фольговане термопаковання тощо. Проте, варто зауважити, що всі ці види паковання є одноразовими і теж швидко перетворяться на відходи”.

Що думають люди?

Ми запитали у ста острожан і острожанок, наскільки часто вони купують поліетиленові пакети та чим будуть користуватися після їх заборони.

Вибірка не репрезентативна: відсотки подані лише від числа опитаних.

77,2 % зі 100 опитаних відповіли, що інколи купують поліетиленові пакети в магазинах, аптеках, закладах харчування та на базарі.

Щоразу беруть пакет у торгових точках 13,9% опитаних.

Ніколи не купують пакети 8,9% опитаних.

За результатом опитування, лідерами серед альтернатив поліетиленовим пакетам стали торбинки із тканини, багаторазові та паперові пакети.

Вибірка не репрезентативна: відсотки подані лише від числа опитаних

Інфографіка: Алексеєнко ОЛЕКСАНДР

Фото: Вікторія ДУДКО і Анастасія БРИНЕНКО