Закон про ринок землі: що це і чому його можуть скасувати?

Верховна рада ухвалила Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення” 31 березня. Цей закон передбачає скасування заборони на продаж землі.

Однак підписати його поки не встигли. Народні депутати зареєстрували два проєкти постанов про скасування рішення парламенту про відкриття ринку землі 31 березня.

Ініціаторами постанов, що подані 31 березня, виступили позафракційні мажоритарники Оксана Савчук та Антон Поляков.

Чому скасували закон – поки що невідомо, оскільки супровідні документи до постанов на сайті парламенту відсутні.

Якщо Рада проголосує більшістю хоча б за одну постанову, то закон анулюють.

Що цьому передувало?

На початку вересня 2019 року президент Володимир Зеленський доручив підготувати та ухвалити до 1 грудня законопроєкт про ринок земель сільськогосподарського призначення. Цей закон також скасувує мораторій (заборону) на продаж землі.
Після озвучення законопроєкту аграрії почали масові протести. Після того до законопроєкту про ринок землі депутати подали 4018 правок.

До 6 березня депутати встигли розглянути лише 3298 правок. Решту правок розглядали впродовж 30 березня.

На позачерговому засіданні Верховної Ради 31 березня голосуванням підтримали 7  правок.

Земельна реформа  має запрацювати з 1 липня 2021 року

Що передбачає закон?

  • Купівля землі в одні руки обмежена площею 100 гектарів у перші два роки після запуску земельної реформи.
  • З 1 січня 2024 року купувати землю дозволять юридичним особам, до цього часу –  лише фізичним особам. При цьому концентрація в однієї юрособи – не більше 10 тисяч гектарів.
  • З 2021 по 2023 рік буде діяти заборона на продаж державної землі.
  • Іноземним громадянам забороняєть купівлю земельних ділянок в 50-кілометровій зоні від державного кордону України.
  • На земельні ділянки як предмет застави (звернення на стягнення) банки набуватимуть права власності. Але при цьому впродовж 2 років такі ділянки мають бути відчужені на торгах. 
  • Передбачене переважне право (тобто орендар має право викупити у власника ділянку першим – ред.) Орендар має можливість передати переважне право на придбання ділянки іншій особі, але повинен письмово повідомити про це власника.
  • Ціна продажу ділянок сільськогосподарського призначення не може бути нижчою за нормативну грошову оцінку. Ця норма діятиме до 1 січня 2030 року.

За цим законом власники сільськогосподарських ділянок можуть купувати та продавати землю (паї). До ухвалення закону, люди могли  передавати землю лише шляхом довгострокових договорів оренди. Заборона на продаж землі діяла з 2001 року. 

Чи варто острожанам продавати свої ділянки, якщо закон не анулюють?

Заступник Острозького міського голови Юрій Ягодка радить не поспішати цього робити. За його словами, до закону ще можуть вносити правки і реальної ринкової ціни на землю в Україні найближчі два роки не буде. Пов’язано це з тим, що ринок землі ще не сформувався й об’єктивної вартості гектара ще не знають:

“Якщо хтось думає, що завтра він може продати свій пай і отримати статок, то я б не рекомендував цього робити. Середня вартість 1 гектара на сьогодні – приблизно 1000 доларів. Як на мене, це не такі великі гроші, щоб поспішати продавати. Поки немає “правил гри”, щоб можна було пояснити людям, як саме запроваджуватиметься закон. Я за ринок землі, але проти базару землі, як то кажуть”, – каже Юрій Ягодка

Право на купівлю та продаж ділянок дозволяє повноцінне володіння земельними паями та відкриває можливості для використання землі у якості застави для кредиту.

Відкриття ринку землі було однією з вимог продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом. 

Варто зазначити, з наданням права на купівлю та продаж землі, власники паїв не втратять право користуватися ними.

За соціологічними опитуваннями «Центру Разумкова», лише 21,4% українців підтримують запровадження ринку сільськогосподарського призначення.

Анастасія ВОЛИНСЬКА