– А ще не можна?
– Ще ні, поки саундчек, вже зовсім скоро почнемо. Бодя, що ти стоїш, розважай народ!
Третій день мистецького фестивалю “Ї” розпочався із затримкою. Утім, відвідувачі не надто нудьгували: фотографувалися з літерою “Ї” та розглядали книги. Дехто навіть встиг прочитати зо 20 сторінок.
Нарешті довгоочікуване “заходьте”, і зала швидко наповнюється охочими послухати Винничука, Куркова, Кідрука. Останній анонсує книгу “Де нема Бога”.
– Без чого жодна людина не зможе обійтися через років 5-10? – цікавиться в письменника ведуча.
– Без мізків, – на що зал схвально аплодує.
Після цього на сцену запрошують письменницю, поетесу Оксану Забужко. Вона говорить про жінок-письменниць та як потрібно читати Лесю Українку. Дівчина у другому розповідає подрузі: “Я сьогодні заради неї (Забужко, – ред.) прийшла”.
“Чоловікам, котрі читають про світ із точки зору жінки, ідентифікуватися з героїнею не набагато важче, ніж багатьом поколінням жінок-читачок було ідентифікуватися з Гамлетом,” – розповідає письменниця.
Незабаром літературну сцену пропонують “розбавити” музичною: на фестивалі виступає гурт “Кімната Гретхен”. Хлопці родом із Дніпра, яке називають “космічною столицею”, тому вони обіцяють додати “трохи космосу”.
Літературна сцена продовжується: свої вірші читає Сергій Жадан, а згодом – Олександр Ірванець та білоруський поет Андрей Хадановіч.
“Кажуть, що гарні дівчата дружать із негарними, щоб краще виглядати на їх фоні. Так само більш талановиті поети дружать із менш талановитими. Ми дружимо з Жаданом,” – жартує Ірванець.
За годину музика лунала знову: на сцену фестивалю вийшов популярний гурт “Фіолет”. Людей у залі побільшало, вони посхоплювалися зі своїх місць.
Потім були “Жадан і Собаки”, ще раз Ірванець та прощальна вечірка. А потім шостий мистецький фестиваль “Ї” завершився після трьох днів зустрічей, дискусій, презентацій та виступів.
Марія ОЧЕРЕТЯНА
Фото, відео авторки
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Готові трохи потанцювати? – Я гатов. Другий день фестивалю “Ї”