«Казкове шоу для дітей»: в Острозькій академії відбулася благодійна вистава (РЕПОРТАЖ)

В Острозі ще не почало вечоріти. Зазвичай у Новому корпусі Острозької академії у такий час складно зустріти когось зі студентів. Проте сьогодні всередині чутно рух і жваві голоси. Протягом двох днів тут відбуватиметься благодійна вистава для дітей “Снігова королева”. Зібрані на ній кошти підуть на подарунки дітям зі Старого Салтова.

За пів години до дійства в місті починає вити сирена. Люди, які проходять повз будівлю Нового корпусу, не лякаються, а продовжують розмірено рухатися у своїх справах у бік ринку. Вулиця не завмирає. 

Тим часом в одній з аудиторій академії волонтери-актори вже поправляють свої костюми, кріплять пінопластові ялинки на дерев’яні дощечки, перевіряють грим одне одного — тривають останні приготування до вистави.

Студентці Ніні час від часу телефонують батьки. Вони запитують, з якого боку можна зайти в академію та як знайти потрібну аудиторію. Дівчина привітно пояснює, що варто рухатися до центрального входу.

Поруч із залою, де буде відбуватися дійство, волонтери починають ставити столи. Розкладають на них солодкі десерти, соки та сувеніри. Тут же й зробили імпровізовану касу. На столі, що стоїть трохи далі, у великі картонні коробки прийматимуть гуманітарну допомогу. Туди відвідувачі зможуть покласти книжки, іграшки та дитячі речі, які поїдуть на Харківщину. 

Потроху починають сходитися глядачі. О 16 годині додатки на смартфонах сповіщають про відбій повітряної тривоги. Тепер можна трохи видихнути. Батьки з дітьми підходять до столів, беруть тирамісу в горнятках, сік та шукають собі місце в залі. 

За декілька хвилин до початку, організаторка Анна Щерба закликає ведучого запросити всіх до перегляду вистави. 

Шановні гості нашого маленького свята! Займайте місця, які вам до вподоби, та вмощуйтеся зручніше. Вже за декілька хвилин будемо починати! Гарного вам перегляду!”, — говорить він. 

Анна посміхається трохи нервово. Вона ділиться своїми ранніми планами і каже, що ідея провести захід для дітей з’явилася ще задовго до самої події. Усе почалося зі створення денного табору для юних острожан. 

«Під час нашого табору «Skills camp” улітку та восени, ми займалися медіаграмотністю, комп’ютерними науками, програмування та багато чим іншим. Саме в той час ми вирішили організувати з дітьми спільну виставу. 

Спочатку думали, що буде дуже складно, відклали це і вирішили робити співанки. Проте цього разу таки спробували організувати шоу: надсилали листи, завербували студентів у різних чатах у волонтери та приступили до роботи”, — згадує дівчина.

Вистава почалася. На сцену із гучним, єхидним сміхом вибігає чорт. Він бігає між рядами та запевняє, що вміє чаклувати, не припиняючи лякати юних глядачів. Діти не ведуться і відповідають на це лише тихим сміхом. Поступово дійство набирає обертів. На сцені з’являються Кай і Герда, сніжинки, розбійники, Отаманша та Снігова королева. 

Герда пропонує дітям приготувати улюблену страву для розбійників та намалювати їм дружню листівку. Діти швидко збираються у щільне коло, беруть у руки кольорові олівці та схиляються над ватманом. Згодом на сцену влітають сніжинки у пухнастих накидках і просять відгадати загадки, щоб допомогти Герді знайти дорогу до кришталевого палацу. 

Після цього усі рвучко схоплюються з місць і починають повторювати за сніжинками різдвяний танець. Діти доповнювали сюжет вистави: кричали розбійникам, що варто відпустити Герду, а згодом дали прочуханки королеві, назвавши її злою.

Пролетіла година вистави. Піднімаючись зі своїх місць, діти емоційно переповідають батькам, дідусям та бабусям свої враження і спішать фотографуватися з героями. Влад стоїть біля мами й голосно ділиться, що найбільше йому сподобалася Отаманша — “королева розбійників”.

У батьків з облич не сходять усмішки. Вони кажуть, що такі заходи справді допомагають підняти настрій дітям під час війни.

“Цікава подія для малечі. Дуже добре, що діти були задіяні у виставі. Для них у такий час дуже доцільно проводити їх, адже вони теж потерпають від подій навколо. Дітям треба відволікатися”, — каже Іванна, яка прийшла на виставу із дітьми 6 та 11 років.

 “Акторам ще треба трохи повчитися (посміхається), але вони молодці, гарно впоралися. Якщо такі заходи знову будуть, то ми прийдемо”, —  обіцяє Наталія, яка привела на виставу шістьох дітей.

Після того, як залу покидає останній глядач, актори знову стають волонтерами — усі разом вони прибирають залу. Ніна, що грала Снігову королеву, розповідає про роботу зі своєю командою. 

 “Ми всі разом вибирали казку і вирішили, що це має бути саме “Снігова королева”. Мої колеги — амбітні та веселі люди, з якими на сцені справді було дуже круто», — ділиться вона. 

Завтра чортик знову пробіжиться між рядами та єхидно засміється. Знову на сцену увірвуться розбійники та повільно із посохом увійде Снігова королева, наважуючись викрасти Кая. Знову ця зала прийме дітей і наповниться їхнім сміхом. 

Фото: Анна Щерба

Текст: Юрій Штокалюк