«Б’є, отже сяде»: як змінилось законодавство щодо домашнього насильства

 або кого б’ють на Татарській?

«Б’є, отже  любить», «сміття з дому не виносять» або «был/бил бы милый рядом» –  і це лише три приклади з десятків найабсурдніших виправдань домашнього насильства як явища.

Поки ми залишаємо обговорення сімейного насильства за дверима власної квартири, від нього щороку помирає 600 українських жінок.

За 2017 рік (з 1 січня по 9 грудня) до Нацполіції звернулася 91 людина з Острозького району, з них 17 – з Острога. 87 % звернень – від жінок. І це лише ті, які наважилися «винести сміття» до Острозького відділення Нацполіції.

На початку місяця Верховна Рада проголосувала за законопроект «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який має змінити підходи до роботи з постраждалими, та законопроект «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами», який вперше вводить кримінальне покарання за домашнє насильство. 18 і 20 грудня відповідно законопроекти підписав голова ВР, тепер вони чекають на підпис Президента.

Нововведення та загальний принцип роботи закону ми вирішили показати на прикладі уявної родини Ґудзів, яка проживає на вулиці Татарській.

 

Родина Ґудзів – типова: мама, тато, старша донька, молодший син. Пан Ґудзь працює на заводі Острозької мінеральної води, пані Ґудзь – в Острозькій академії прибиральницею. Старша донька – першокурсниця академії, син – вчиться у 7 класі гімназії.

 

 

Після тяжкого робочого дня пані Ґудзь вирішує прикластися до чарки, а вже після повернення з «Юнету» з’ясувати стосунки зі своїм чоловіком. У ході сімейного діалогу пані Ґудзь раптово бере непомиту чоловіком сковорідку і вдаряє нею по голові пана Ґудзя.

Що трапилося?

Дія фізичного насильства в сім’ї – домашнє насильство: між дружиною та чоловіком. Сковорідка та синці від неї говорять про те, що насильство було фізичним. Якби пані Ґудзь примушувала чоловіка мити ці сковорідки, закривала холодильник на замок або забрала увесь його зимовий одяг, змусивши ходити в літньому в +4, – домашнє насильство мало б економічний характер. Якби пані Ґудзь залякувала свого чоловіка погрозами і це б похитнуло його емоційне я – ми б говорили про психологічне насильство. А якщо пані Ґудзь змушує свого чоловіка займатися сексом зі своєю сусідкою, робити це на очах у старшої доньки або ж постійно нагадує йому про те, що в архаїчних сім’ях ще називають «супружескім долгом», – мова буде йти про сексуальне насильство.

Старша донька, яка стала свідкою ситуації, викликає поліцейського з Острозького відділу Нацполіції.

Що може зробити поліція?

Поліцейський, який оперативно приїхав до утепленого будинку родини Ґудзів, може винести кривдниці, тобто дружині, терміновий припис. Терміновий припис – це дія або комплекс дій, які зобов’язана виконати кривдниця. До чого може зобов’язати терміновий припис фізично активну пані Ґудзь:

  •   терміново залишити помешкання
  •   не заходити та не перебувати у будинку з постраждалим
  •   не контактувати зі своїм чоловіком.

Терміновий заборонний припис створює безпечні умови для життя та здоров’я пана Ґудзя. Якщо дружина відмовляється покидати будинок, поліцейський може змусити її це зробити. Діє такий припис 10 днів. Є умова, за якої він припиняє діяти – якщо пані Ґудзь потрапляє під адмінарешт або опиняється за ґратами (як вид запобіжного заходу в кримінальній справі).

Також, якщо кривдниця пані Ґудзь захоплюється мисливством і має дозвіл купувати-зберігати-носити зброю, поліція може анунювати його та забрати зброю, боєприпаси.

Поліцейський добре знає, як поводитися із жертвами домашнього насильства, тому він інформує пана Ґудзя про його права та соцпослуги, якими він може скористатися.

Про які соцпослуги мова?

Пан Ґудзь може претендувати на безоплатну медичну, соціальну, психологічну та правову допомогу. Також чоловік може отримати тимчасовий притулок для себе та своїх дітей.

Звернутися за такими послугами можна до Центру соціально-психологічної реабілітації у Рівному. При цьому ж центрі працює соціальний гуртожиток, в якому можна зупинитися.                                     

Чим не може виправдати свої дії пані Ґудзь?

Закон говорить, що пані Ґудзь не може виправдати свої дії релігійними поглядами чи певними традиціями. Тобто дружина не може сказати «я вдарила його сковорідкою, бо він мене не слухався. А мій бог каже: «слухайся дружину, бо вона всьому голова» або ж «я вдарила чоловіка, бо він не виконував свою роль захисника та годувальника». Такі аргументи будуть програшними.

Якщо поліцію не викликали

Якщо ж старша донька посоромилася зателефонувати до поліції, бо пам’ятала слова мами про сміття, «яке з дому не виносять», то батько продовжує вечір за закритими дверима кухні. Вранці пан Ґудзь вирішує звернутися до острозької лікарні.

-доброго дня, у мене тут (показує на синю пляму на лобі) болить. Хочу, щоб не боліло.

Пан Ґудзь не хоче розповідати, що отримав синець від дружини, бо чоловік пам’ятає –  «б’є, значить любить». Лікарка (яка неодноразово оглядає синці чоловіка) прогнозує, що пан Ґудзь все таки не послизнувся на льоду (бо його цьогоріч немає). Вона повідомляє про ушкодження, що ймовірно є наслідком домашнього насильства, до Острозького відділу поліції.

Новий закон закріплює координацію між всіма органами, які працюють з домашнім насильством та його наслідками.

Якщо 10 днів мало

Якщо пан Ґудзь переконаний в тому, що 10 днів без нього-будинку-дітей ніяким чином не спонукали подумати пані Ґудзь про свою поведінку, то він або його представник/представниця можуть звернутися до суду з проханням вжити вже не терміновий заборонний, а обмежувальний припис стосовно пані Ґудзь. Це також дія або комплекс дій, до яких зобов’язує суд дружину. Термін його дії вже більший – від 1 до 6 місяців. Про що говорить обмежувальний припис для пані Ґудзь:

  •   забороняє бути їй в одному місці проживання з чоловіком
  •   забороняє наближатися до місця проживання-навчання-роботи пана Ґудзя на визначену відстань
  •   забороняє особисто та через інших людей розшукувати постраждалого чоловіка, переслідувати його
  •   забороняє листуватися та говорити телефоном з паном Ґудзем особисто та через інших людей

Треба вас зареєструвати

Новий закон вводить поняття «єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі». Це система зберігання даних про осіб, причетних до домашнього насильства або насильства за ознакою статі.

Кого та що туди внесуть після дзвінка до поліції або кол-центру:

  •  працівника, який вносить дані (до прикладу,  поліцейського якого викликали)
  •  особу, яка повідомила про факт насильства (старшу доньку пана Ґудзя)
  •  постраждалу особу (пана Ґудзя)
  •  кривдницю (пані Ґудзь)
  •  деталі випадку (фізичне сімейне насильство, 28 грудня 2018 року, вул. Татарська, буд.734, нанесено тілесні ушкодження)
  •  потреби постраждалого (соціальний гуртожиток, медична допомога і т.д.)
  •  уповноважена особа, яка виявляє насильство (поліцейський, який приїхав з Острозького відділу Нацполіції)
  •  перелік здійснених заходів та їх результат (надано соціальний гуртожиток, винесено терміновий обмежувальний припис і т.д.)

Що буде з пані Ґудзь?

Після того, як поліцейський з Острозького відділення зафіксував, що пані Ґудзь била свого чоловіка по голові сковорідкою, він ставить її на профілактичний облік кривдників і кривдниць.

Нині на такому обліку Острозького району стоять 107 людей (дані з 1 січня 2017 по 9 грудня 2017). З них лише 5 жінок. Тобто у чоловіків рука до сковорідки тягнеться частіше й наша сім’я Ґудзів скоріше є винятком.

Також пані Ґудзь можуть направити на програму для кривдниць, яка б спонукала її не підіймати більше непомиту сковорідку над головою чоловіка.

Тепер за домашнє насильство можуть посадити

У законі з довгою назвою, згаданому вище, з’являється важливе доповнення – вперше за домашнє насильство можуть:

  •   змусити виконувати громадські роботи від 150 до 240 годин
  •   арештувати до 6 місяців
  •   обмежити волю до 5 років
  •   посадити до в’язниці до 2 років

Тобто пані Ґудзь (залежно від усіх обставин справи) може провести наступні два роки у в’язниці й не митиме підлогу в Острозькій академії.

Б’є, отже б’є, сміття треба виносити до того, як відро стане повним, “милый рядом” – варіант для тих, хто хоче стати однією з 600.

фото-обкладинка з сайту

Ольга КИРИЛЕНКО