В Україні набуде чинності закон про трансплантацію

В України внесли зміни до законодавства, за яких стане можливою пересадка органів людині від неспорідненого донора. Документ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині» № 2694-VIII від 28.02.2019 набуде чинності  31 квітня 2019 року.

Про це повідомляє “Законодавство України”.

“Живим донором гемопоетичних стовбурових клітин може бути також особа віком до 18 років за таких умов:

  • відсутній повнолітній дієздатний сумісний донор за результатами медичних показань;
  • реципієнт є повнорідним братом або повнорідною сестрою донора;
  • трансплантація здійснюється для збереження життя реципієнта”;

 У повнолітньої дієздатної фізичної особи може бути вилучено анатомічні матеріали лише за наявності її добровільної та усвідомленої згоди на донорство анатомічних матеріалів, наданої у письмовому вигляді”, – вказано у законі.

Окрім того, передбачається, що сімейний лікар зможе отримувати згоду на посмертне донорство та вноситиме дані до ЄДІСТ (Єдиної державної інформаційної системи трансплантації). Збільшено перелік осіб, які вважаються близькими родичами пацієнта – двоюрідні брати та сестри, дядьки, тітки, племінники.

Дозволяється також міждержавний обмін анатомічними матеріалами, а от гемопоетичні стовбурові клітини підлягають тільки купівлі-продажу:

“Міждержавний обмін анатомічними матеріалами людини в рамках міжнародного співробітництва здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації та здійснення діяльності, пов’язаної з трансплантацією, та передбачає рівноцінний обмін відповідними анатомічними матеріалами на умовах міжнародного договору або купівлю-продаж гемопоетичних стовбурових клітин”.

Особи віком до 18 років зможуть бути донорами гемопоетичних стовбурових клітин, але тільки у випадках, передбачених законом.