Арт-бранч в Острозі: як на туристичному форумі збирали гроші на ЗСУ

23 вересня в Острозі провели форум “Туризм на Рівненщині зараз та після перемоги”. На заході відбувалися панельні дискусії, проходили виставки, екскурсії та майстер-класи. Серед них благодійний арт-бранч. 

Біля Острозького замку помітно більше людей, ніж зазвичай. Острожани та гості міста паркують машини біля входу і прямують до місця проведення форуму. Чоловік у картатій сорочці несе запаковані пляшки з водою сьогодні +25°С.

По всій території стоять столи з прикрасами, свічками, магнітами, футболками та солодощами. Біля них прозорі скриньки з написом “Благодійна допомога на ЗСУ”. Трохи далі знаходиться сцена, де виступатимуть спікери.

За нею видно стіл, на якому стоять мольберти з полотнами, фарби, квіти, фрукти та графини з водою. Це майбутній арт-бранч місцевої благодійної організації “Разом до перемоги Острог”. 

Засновниця “Разом до перемоги” Єлизавета Аршинова розповідає, що дізналася про такий спосіб проводити вільний час і збирати гроші для військових у тіктоці. 

“Мені здається, що такі заходи популяризували наші українки, які приїхали в інші країни. У такий спосіб вони знайомилися й об’єднувалися. Тому вирішила зробити щось подібне в Острозі. Мені запропонували місце біля Краєзнавчого музею і я вважаю, що локація ідеальна. Проте найголовніше — це ідея благодійності, тому що потрібно було зібрати багато коштів. Спочатку — на дрон, потім — на Starlink. Я розуміла, що просто так ніхто нічого скидати не буде”, — розповідає волонтерка.

Єлизавета Аршинова. Фото з архіву Ostroh.info

Поки біля столу сидять лише дві дівчини. Їм зав’язують одноразові поліетиленові фартухи, і учасниці починають малювати. Час від часу люди підходять до столу і слідкують за процесом. 

“А це безкоштовно?”, — запитує хлопець.

“Ні, але всі гроші йдуть на ЗСУ”, — відповідає волонтерка.

Поступово до малювання приєднується все більше відвідувачів форуму. На фоні чути оголошення про початок заходу. Учасники бранчу майже не спілкуються між собою. Чути лише, як наносять фарби на палітру та миють пензлики у прозорих пластикових горнятках. 

Благодійний арт-бранч в Острозі проводять уже вчетверте. За всі бранчі, що відбулися, “Разом до перемоги Острог” зібрали біля 20 тисяч гривень. А за весь час існування організації більше ніж 1,5 мільйона.

“Ми вирішили організувати перший бранч ще у кінці серпня. Потім кількість охочих зростала. Тому ми зробили два арт-бранчі в один день на початку вересня. І сьогодні нас запросили сюди, на туристичний форум, провести ще один”, — ділиться Єлизавета. 

Дві учасниці показують одна одній долоні, вимащені фарбою. Вони студентки Острозької академії. Одна з них розповідає, що дізналася про захід в інтернеті. 

“Мене це дуже зацікавило, бо я давно хотіла побувати на такій події. Потім детальніше дізналася про це і вирішила піти з подругою. Дуже гарно, дуже атмосферно і прекрасні спогади потім будуть”, — каже Соломія Загоруйко.

Учасники неквапно малюють: вони не мають обмежень у часі. Тим часом їх фотографує дівчина, одягнена у синю сукню. Це Антоніна Волощак. Вона також волонтерка в “Разом до перемоги Острог”.

“Це класна штука, де я розважаюся, приємно проводжу час і тим самим допомагаю нашій армії. Дві речі, які морально важко поєднуються, тут можливі”, — ділиться Антоніна.

“Тобі замінити воду?” — запитує дівчина.

“Ні, не треба”, — відповідає учасник.

Анастасія Коваль слідкує за процесом. Вона допомагає в благодійній організації ще з початку повномасштабного вторгнення, але активно волонтерити почала саме з арт-бранчів. 

“Потрібно допомагати хлопцям, тому що їм і так там важко. Тому нам треба робити все, що від нас залежить тут. Кожен вкладає щось до наближення перемоги”, — ділиться Анастасія.

Після того, як завершують малювати, учасники їдять кекси й діляться враженнями одне з одним.

“Я відпочила душею й підтримала ЗСУ. Я загалом намагаюся донатити, а в такий спосіб це вдвічі приємніше”, — розповідає учасниця заходу Анастасія Заєць.

“Якби мої друзі не були на фронті, я б закінчила волонтерити, можливо, набагато раніше. А оскільки вони там, поки рано забувати про волонтерство”, — каже організаторка Єлизавета Аршинова.

Ольга Очеретяна