Безпритульні тварини в Острозі: що потрібно знати містянам?

В Острозі доволі часто трапляються випадки нападу безпритульних собак на містян. За інформацією Острозької багатопрофільної лікарні, за останні 10 місяців до закладу звернулися 82 пацієнти з укусами тварин. Із них 8 у жовтні. Майже половині з цього числа острожан призначили лікування і вакцинацію. 

Що розповідають острожани?

Житель Острога і член організації Campus Ігор Вознюк ділиться, що постраждав від укусу собаки у подвір’ї багатоповерхового будинку на вулиці Гальшки Острозької. Це трапилося біля молодіжного центру HUB316. 

“Я йшов подвір’ям, а собаки, які живуть там, підбігли і почали гавкати. Але я повільно продовжував рухатися. Тоді одна з них накинулася на мене. Спочатку я встиг відвести ногу, але пізніше вона накинулася ще раз, прокусила штани до неглибокої рани. Тепер остерігаюсь усіх острозьких безпритульних псів, навіть мирних. Непокоїть той випадок, що напади собак із цього подвір’я трапляються вже не вперше”, зазначає Ігор.

Влад Ткаченко, острозький переселенець із Маріуполя, розповідає, що декілька місяців тому собака вкусила його дорогою додому. Тоді він проходив повз гуртожиток “Академічний дім” біля нового корпусу ОА.

“Я повертався із вечірньої прогулянки, а назустріч мені бігла ну дуже зла на вигляд собака. Вона підбігла ближче і вхопила мене за ногу. Але пощастило, що я був одягнений у щільні джинси й вона прокусила тільки їх. Та робити щеплення все одно довелося”,   каже хлопець.

“Це трапилося на повороті біля нового корпусу академії. Ми їхали з другом на скутері, а коли зменшили швидкість, щоб повернути, собака вкусила мене за ногу, згадує острожанин і студент ОА Іван Василець і додає “Я би не хотів, щоб від безпритульних собак позбавлялися, адже лише люди винні в тому, що у них така доля. Єдине правильне рішення, на мій погляд провести стерилізацію серед тварин і щорічно вакцинувати” 

Чи бореться із проблемою острозька влада?

Острожанка Світлана Панченко пригадує, що раніше в місті повинна була діяти програма зі стерилізації. Вона також передбачала чіпування собак і контроль за ними. Але острожанам часто доводилося займатися цим самотужки.

“Ще раніше ухвалили рішення про програму, згідно з якою розпочали безкоштовну стерилізацію безпритульних тварин у місті. Також у межах програми їх треба було чіпувати, ставити на облік і вести за ними контроль. Так само звертатися до населення і проводити інформативну роботу. Але нам було простіше самим виловити тих тварин, простерилізувати, ніж потім дивитися і плакати через нещасних цуциків, які гинуть під колесами автівок від голоду, холоду, хвороб на вулицях. Ми ще і прилаштовували значну кількість тварин. Те, що вони нападають на людей, не проблема тварин. Нерідко це трапляється через те, що їх цькують або навіть б’ють”, — каже Світлана. 

На інформаційний запит Ostroh.info Острозька міська рада відповіла, що за “Програмою регулювання чисельності безпритульних тварин на території Острозької ТГ на 2021-2025 роки” на стерилізацію і вакцинацію виділили 100 тис. грн. Але додають, що зараз ці кошти не використовують для цих заходів через обмежений міський бюджет під час повномасштабної війни. 

В Острозькій дільничній лікарні ветеринарної медицини розповідають, що востаннє надавали своє приміщення для стерилізації за цією програмою ще до 2019 року. Після цього такі заходи в місті не проводили.

“Ми не брали участі в цій програмі. Можливо, ще до 2019 року. Тоді наша лікарня безкоштовно надавала приміщення лабораторії для стерилізації тварин. У той час ще нашої, а зараз її вже продали. Але приїжджала, здається, з Рівного жінка, яка займалася стерилізацією сама. А зараз до нас ніхто не звертається. Люди шукають лише безкоштовне, а це все коштує грошей”, — каже керівник ветеринарної лікарні Микола Ситник.

Він додає, що не обов’язково приходити до ветлікарні з проханням щепити тварину проти сказу. Двічі на рік її працівники самі ходять подвір’ями та пропонують безкоштовно вакцинувати домашніх тварин. Але, за словами керівника, місцеві часто самі відмовляються від такої послуги. 

Як діяти в разі укусу тварини?

Якщо ви постраждали від укусу тварини, насамперед, зверніться за медичною допомогою до найближчого лікувального закладу, щоб рану належним чином обробили й вирішили, що робити далі.

“Обробіть рану антисептиком, у разі відсутності антисептика ретельно промийте рану чистою водою та милом. Бажано використовувати господарське мило, тому що в ньому більше лугу”, пояснює Валерій Любитовець, лікар-травматолог КНП «Острозька багатопрофільна лікарня”.

Зазвичай лікар-травматолог внутрішньом’язово вводитить антирабічну вакцину – 5 доз протягом місяця. Пацієнта щеплюють безкоштовно.

Упродовж цього часу слідкуйте, чи не з’являються ознаки інфекції, серед яких почервоніння, набряк, посилення болю та лихоманка. Дотримуйтеся призначень лікаря.

Оксана Палаєвська

Фото: Ольга Очеретяна