В Острозькій академії відкрили фотовиставку поета та військового Максима “Далі” Кривцова (РЕПОРТАЖ)

24 квітня в мистецькій галереї Острозької академії відкрилась фотовиставка поета та військового Максима “Далі” Кривцова, який загинув 7 січня 2024 року під час виконання бойового завдання. Захід організували Музей Острозької академії та Братство спудеїв.

15:40. Люди тільки починають спускатися в галерею, на ходу закриваючи свої парасольки — сьогодні весь день ллє дощ. Галерея знаходиться в підземеллі, яке зараз обладнане під бомбосховище. Усі атрибути підземелля присутні: цегляні стіни, лабіринти, ехо. Проте сьогодні на стінах з’явилися нові фотороботи.

На сірих стінах можна помітити QR-коди, які сканують телефонами найперші гості цієї виставки.

“У нас є спеціальне місце для парасольок, можете залишити їх там!” — вигукує жінка. 

Сестра Максима Кривцова перед офіційним відкриттям виставки

15:50. Людей стає дедалі більше. Здебільшого це студенти, які щойно прийшли з пар. Чути, як вони ще обговорюють минувші заняття і майбутні екзамени. Деякі студенти питають про свої бали у викладачів:

– До речі, яку оцінку я сьогодні отримала, Тамаро Василівно?

– Ох, я вже не пам’ятаю, треба буде вдома подивитись у зошиті.

15:55.Поки в одній залі люди спілкуються, роздивляються картини, купують сувеніри, доїдають останні шматочки їжі, що купили по дорозі сюди, в іншій залі деякі студенти пошепки щось репетирують.  

“Можна тут, будь ласка, протиснутись?” — пошепки запитує дівчина.

“Так, звичайно”, — відповідає студент.

“Дуже прошу всіх! Зробіть маленький коридорчик у сторону телевізора, щоб всім людям було видно екран!” — каже одна з організаторок заходу Іванна Грищенко.

16:00. Деякі люди намагаються протиснутися ближче до екрана телевізора.

“Виставка складається з 29 фоторобіт, наданих Максимом менш ніж за місяць до його смерті. На цих фото ви можете побачити життя його побратимів та друзів, їхній побут”, — говорить Іванна.

Паралельно ще чути сторонні шуми: шурхотіння курток, спуск затвора фотоапарата, діалоги людей. Потрібно ще приблизно 5 хвилин, щоб стало чути тільки спікерку.

“Ми б хотіли почати з відео, зробленого другом Максима. Увага на екран”, — каже спікерка.

Після цього вмикається відео. Всі повертаються до телевізора. Деякі відвідувачі таки не змогли побачити екран через кількість людей у залі. Хто міг дивитись відео — не відводили погляд, хто міг просто слухати — закривали очі й направили свої вуха в сторону динаміків.

На відео видно архівні кадри ще живого поета.

“Сьогодні ми б хотіли познайомити вас із воїном, із поетом, із фотографом”, — каже речниця.

Одразу запускають друге відео, на якому чергуються Максимові вірші голосом їх автора та його біографія, розказана його другом.

“Я стану класиком лише якщо загину на війні”, — у відео пролунала пророча цитата поета.

Після цієї фрази люди затихли.

16:20. “Ми даємо вам 10 хвилин перед другою частиною виставки, щоб переосмислити всі фотографії, аби ви краще познайомилися з їх автором”, — каже Іванна Грищенко.

“Подивись, ти помітила що всі фото тут підписані як «Без назви»? — запитує одна студентка у своєї подруги. 

“Ого, ні, цікаво”, — відповідає дівчина.

У кутку зали є столик, де люди обмінюють гроші на книжки та інші сувеніри від фонду пам’яті Максима Кривцова. Дивлячись на це, Іванна додає: “Якщо ви зараз не маєте грошей, ви можете купити мерч або книгу на сайті фонду імені Максима. Всі гроші йдуть у фонд пам’яті Кривцова”.

Людей запрошують в наступну залу. Стільці чекали свого часу, і ось вони перестали стояти без діла. На деяких з них лежать пледи.

“Коло вас зайнято?” — питає хлопець у студентки.

“Ні, можете сідати”, — відповідає дівчина.

Люди сидять навіть в коридорі, і все одно місць на всіх не вистачає.

16:30. Ще пару хвилин персонал готує технічну частину до продовження заходу. Поки люди чекають, паралельно вони читають книжку, яку щойно купили.

“Гадаю, ми можемо починати нашу другу частину”, — каже організаторка.

Вона розповідає, що видання збірки “Вірші з бійниці” розкупили в перший же день після загибелі військового.

На “сцену” виходить дівчина, одягнена в чорне плаття з червоним візерунком. Це сестра загиблого військового Олена Кривцова.

“Максим був людиною багатогранною, яка об’єднувала коло себе багато людей. Ми будемо далі нести про нього спогади, ми будемо створювати вечори віршів, фотовиставки, вечори пам’яті, а також підтримувати людей які воюють, пишуть, є митцями”, — каже Олена Кривцова.

Далі на сцену запрошують проректорку Острозької академії Руслану Каламаж.

“Сьогодні мені важко говорити. Я дуже хочу подякувати організаторам події, хочу подякувати батькам, які попри біль, попри горе роблять таку важливу справу — несуть його творчість у люди”, — промовила проректорка.

Вона постояла ще пару секунд зі збіркою “Вірші з бійниці” в руках, і сіла на своє місце.

Наступним виступив Максим Карповець — директор Інституту соціально-гуманітарного менеджменту. Він також був із книжкою.

“Дуже складно говорити на таких виступах. Такі люди як він повинні творити живими для живих, і творити багато. Його вірші — це спалах серед української поезії. Спалах дуже талановитий. Щоб він не робив, всюди бачиться погляд поета, погляд філософа”, — каже Максим Карповець.

Наступне в програмі — фільм, знятий кінооб’єднанням “Вавілон-11”. Авдіальною доріжкою фільму є автобіографічний вірш Максима. 

Під час перегляду фільму книжки, які гості читали, залишались в руках людей на останніх відкритих сторінках. 

“Студенти також не могли не підготувати читання віршів. Тож запрошуємо їх”, — каже спікерка.

Під час прочитання вірша в когось зателефонував телефон. Він продовжував звучати секунд 15, а дівчина продовжувала читати вірш. Люди слухали її, не реагуючи на телефон.

Одна дівчина запнулася на прочитанні свого вірша. Її підтримали оплесками, і вона промовила: “Я не очікувала що тут буде так багато людей, а також тут знаходяться рідні письменника, тож це для мене честь”.

Після декламування віршів на “сцену” запросили батька Максима Кривцова. 

“Я читаю «Вірші з бійниці» вже п’ятий раз поспіль, і скільки не читаю — знаходжу там три вірші, які мені хочеться не читати, а співати”, — признається чоловік. 

Чоловік проспівує вірші “Ти бачиш дощ”, “Світ болить” та “Падали хмари”. 

Коли Олександр Кривцов співав, від людей у відповідь було чути лише схлипи носа, і після кожної пісні вони все частішали.  

Після проспівування останнього вірша Олександр промовив “дякую”, і у відповідь отримав овації стоячи, що тривали хвилину.

17:00. “Тепер і ви стали ближчими до творчості Максима. Ця збірка “Вірші з бійниці” була його давньою мрією, і створена такою, якою він її бачив. Там є QR-коди з читанням, там є фото, які зробив Максим, є мерч. Всі гроші йдуть на фонд. Хочеться подякувати що ви сьогодні були тут. Пам’ятати означає бути, тож пам’ятаймо разом”, — промовила організаторка, інколи пошморгуючи носом. 

“Виставка пам’яті Максима Кривцова для мене справила незабутнє враження. Побачити війну очима Максима, відчувати те, що він переживав і при цьому усвідомлювати, що його більше немає дуже тяжко. Для мене було честю в цей день продекламувати один з його віршів. Так я на мить змогла відчути себе частинкою чогось прекрасного, ніжного та рідного”, — поділилася студентка Острозької академії Ліна Панченко.

Людям знадобилось ще приблизно 15 хвилин часу після виставки, щоб передивитись всі фотографії ще раз, відрефлексувати побачене і почуте.

“Я піду з книжкою, яку буду потім перечитувати й згадувати про цей незвичайний вечір”, — сказала одна з гостей.

Деякі люди ще підходили до сім’ї Кривцова, щоб поспілкуватись.

17:40. У підземеллі пусто. Стільці знову стоять без роботи, а картини чекають нових глядачів.

Тим часом дощ вже давно закінчився, через що хтось, схоже, забув свою парасольку.

До слова, фотовиставка робіт Максима Кривцова в мистецькій галереї Острозької академії триватиме до кінця травня.

Фото: Ольга Очеретяна