Які радянські пам’ятники знесли в Острозі і чому це варто було зробити?

28 липня минулого року Острозька міська рада ухвалила рішення, за яким до 27 січня 2024 обіцяла знести чотири памʼятники радянських часів. Це:

  • “Обеліск захисникам і визволителям Острога”; 
  • Пам’ятник “Дівчинка з каскою”; 
  • “Обеліск землякам-острожанам, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни 1941-1945”;
  • “Пам’ятний знак закладання скверу ім. 40-річчя Перемоги”.

Рішенню передував ухвалений закон «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» від 21 березня 2023 року. За законом, до 27 січня 2024 пам’ятники мають демонтувати всі органи місцевого самоврядування.

“Обеліск захисникам-острожанам, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни”. Фото: Галина Максимчук
Місце, де стояв “обеліск”, після знесення. Фото: Ostroh.Info

31 січня комунальники прибрали з острозьких вулиць обеліск землякам-острожанам, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної та обеліск захисникам і визволителям Острога. Пам’ятний знак «40-річчя перемоги» лишається на місці і жодних згадок про нього після рішення міськради станом на сьогодні немає. 

Для вирішення ж долі “Дівчинки з каскою” Острозька міська рада створила голосування на фейсбук-сторінці та у своєму телеграм-каналі. У ньому взяли участь 1116 мешканців громади. За результатами, 510 виступили за демонтаж памʼятника, а 606 жителів — за його збереження. (45,7% проти 54,3%). Для голосування виділили 5 днів. У підсумку, «Дівчинку з каскою» вирішили зберегти, незважаючи на попереднє рішення.

Пам’ятник “Дівчинка з каскою”. Фото: Ostroh.Info

Що говорять місцеві жителі?

Острожанка Ольга каже, на її думку знести всі памʼятники радянського минулого в місті необхідно.

Потрібно позбуватися символів радянської окупації, бо це символи нашого поневолення та страждань. В нас є достатньо історичних та сучасних постатей і подій, які необхідно вшановувати“, — каже Ольга. 

Мешканка Острога Галина Максимчук ділиться: вважає такі памʼятники відзеркаленням російської окупації українських земель.

Для мене пам’ятники й меморіали, на яких написано про загиблих “від рук українських націоналістів”, на яких Друга світова війна названа вітчизняною — це точки-маркери для ворога, який шукає, де б захищати “своє”, — коментує вона.

“Обеліск захисникам і визволителям Острога”. Фото: Острозька міська рада
Місце, де стояв обеліск, після знесення. Фото: Ostroh.Info

А місцева жителька Надія каже, що демонтаж не підтримує. За її словами, памʼятник «Дівчинка з каскою» не повинен асоціюватися із радянським минулим. 

Друга світова війна — це теж частина нашої історії, і наші люди теж гинули за свободу, страждали від нацистської окупації, як зараз від російської. Цей пам’ятник не дозволяє забувати про звірства, які чинились проти нашого народу в минулому столітті“, — каже Надія.

Острожанка Катерина Зайцева також не погоджується з ідеєю знести «Дівчинку з каскою».

В мене воювали два діда. Це означає, що я це теж маю знести зі своєї пам’яті? Зараз дуже багато чоловіків і жінок боронить нашу землю, і як буде боляче, коли через певний час їхні онуки так само вчинять, як зараз хочемо зробити ми“, — говорить Катерина.

“Пам’ятний знак закладання сквера “ім. 40-річчя Перемоги”. Фото: Галина Максимчук

Що каже експерт?

Історик та громадський діяч Микола Бендюк розповідає, що радянські памʼятники у місті повинні були демонтувати ще у 2015 році за законом про декомунізацію. Але тоді цього не зробили і рішення відклали до виходу закону «Про деколонізацію топонімії» у 2023. Додає, окрім памʼятних знаків з переліку варто також знести памʼятник Воїнам-інтернаціоналістам (афганцям). 

На комісії ми розглядали питання, що його треба перенести на кладовище. Він не має стояти в центрі міста, тому що це теж пам’ятник радянській епосі, коли афганці воювали за радянський союз. Ми маємо розуміти, що та роль, яку вони виконували, була тим самим, що зараз робить росія — окуповує українські території. Але міська рада не включила його в перелік обовязково знімання”, — каже Микола Бендюк.

“Пам’ятник воїнам-інтернаціоналістам”. Фото: Ostroh.Info

Історик вважає, що незважаючи на процес деколонізації, у громаді лишатимуться жителі, які будуть підтримувати збереження радянських пам’яток. Але, на його думку, через певний час після знесення місцеві звикнуть до відсутності тут маркерів минулого.

У Рівному вже пройшли цей процес. Я там теж у комісії, і практично всі пам’ятники були зняті. Просто приїжджали служби, знімали пам’ятники, перевозили. Ніякого супротиву чи якихось пікетів це не викликало. Це треба робити швидко, і тоді процес зняття пройде безбезболісно. Якби це зробили декілька років тому, вже б ніхто не пам’ятав, що це відбувалося”, — каже він.

Що говорить міська рада?

Представники Острозької міської ради давати коментар щодо цієї теми під час розмови відмовилися. Ми надіслали до міськради інформаційний запит і доповнимо матеріал після того, як отримаємо відповідь.

Дмитро Гнатюк