Чому багато з нас починають скаржитися на погіршення зовнішнього вигляду, загальну слабкість та знижений імунітет? Весняний гіповітаміноз – часто нарікаємо ми. Про особливості харчування та користь вітамінів розповіла сімейний лікар Острозького районного центру медико-санітарної допомоги Ірина Коваленко.
Прихід весни для багатьох людей супроводжується погіршенням стану здоров’я. Які захворювання загострюються в цей період?
Для нас весна – це вразлива пора року. У цей період загострюються багато хронічних хвороб. Серед них гастрит, виразкові, респіраторні хвороби, вірусні, бактеріальні захворювання. Весна супроводжується також алергією, частковим авітамінозом та гіповітамінозом.
Яка різниця між авітамінозом та гіповітамінозом?
Авітаміноз – це повна відсутність вітамінів в організмі людини. Повний авітаміноз не трапляється в Україні, він поширений в Азії та Африці. Щодо гіповітамінозу – це патологічний стан, який супроводжується недостатньою кількістю вітамінів у організмі. Саме така проблема поширена серед населення.
Які вітаміни потрібно вживати при гіповітамінозі?
По-перше, потрібно дізнатися про симптоми, які проявляються в пацієнта, і лише тоді ми можемо поставити діагноз. Усього груп вітамінів є 14.
Наприклад, нестача вітаміну А характеризується гальмуванням росту, втратою ваги та загальним виснаженням організму. Найбільш багаті цим вітаміном продукти тваринного походження: молоко, сметана, вершки. Також джерелами вітаміну А є червоно-мякотні овочі (томати, перець, морква). Найбільша кількість вітаміну D3 міститься у продуктах тваринного походження: вершковій олії, жовтку яєць, печінці й у жирах, особливо в риб’ячому. Вітамін D2 міститься у рослиних продуктах, зокрема в соняшниковій олії та у дріжджах.
Серед вітамінів, розчинених у воді, найбільше поширений вітамін В2, що міститься в молоці, печінці, у білку яєць та рослинах. Характерними ознаками недостачі цього вітаміну є випадання волосся, зупинка росту, запальні процеси слизової оболонки язика, губ, особливо куточків роту, епітелію шкіри. Найбільш характерними ознаками нестачі вітаміну PP є ураження шкіри(дерматити), шлунково-кишкового тракту(діарея) і порушення нервової діяльності. Вітамін міститься в рисові, молоці, картоплі, м’ясі, печінці та моркві.
Деякі вітаміни негативно впливають на організм людини. Що може це спричинити?
Нині в аптеках повно різноманітніх препаратів, що містять вітаміни. Але жодні пігулки не замінять натуральні продукти, які є постачальниками необхідних для організму речовин. Але все ж нестача вітамінів небезпечніша, ніж їх надмір. Є два варіанти: або пройти тривалий, але дуже дорогий курс обстеження у професійних фахівців-вітамінологів, або ж шукати вітаміни у свіжих фруктах та овочах.
Які основні правила харчування у разі гіповітамінозу ?
Перерахувавши ознаки нестачі вітамінів та продукти, у яких вони мітяться, теоретично можна визначити, якого вітаміну не вистачає організму. Але все ж, це не точно, тому краще звертатися до фахівців.
Навіть просте правило – склянка або дві води за 20 хвилин до їжі – і кількість того, що Ви з’їсте значно зменшиться.
Чи звертаються острожани з подібними проблемами?
Саме з цією проблемою острожани не звертаються. Проте є чимало захворювань, які супроводжуються симптомами гіповітамінозу. Лікування призначається відповідно до хвороби з урахуванням вітамінів, які потребує організм.
Що Ви порадите, аби уникнути гіповітамінозу?
Найперше – це споживати вітаміни у природному вигляді, компонуючи та добираючи їх так, аби забезпечити добову потребу організму. Правильне харчування, здоровий сон та відпочинок забезпечать міцне здоров’я.
Анна Микитюк
Вікторія Максимчук