Піст: його особливості з точки зору різних конфесій та медицини

Цьогоріч Великий піст розпочався 15 березня й триватиме до 1 травня. У цей період християни готуються до свята Великодня.

Це найбільш тривалий і суворий піст у році. Віряни дотримуються обмежень у їжі: під забороною м’ясні, молочні продукти, яйця і страви з їх вмістом. Наприклад, солодощі та окрема випічка. 

Також Великий піст для вірян — це час переосмислення власного життя та стосунків з близькими. 

У цьому матеріалі ви дізнаєтеся, що говорять про піст представники різних конфесій, а від лікарки-дієтологині — чи не шкодить піст здоров’ю та як краще його дотримуватися. 

Православ’я

Про особливості Великого посту в православ’ї нам розповів настоятель Свято-Воскресенської церкви міста Острога, протоієрей Віктор Земляний.

Чому християни постять? 

«Господь дав людині зброю від гріха — це піст і молитва. Чому ми постимося? У Старому Заповіті є багато випадків, коли пророки постили, а вже в Новому Завіті сам наш Господь Ісус Христос 40 днів дотримувався суворого посту, перед тим як вийти на проповідь. Людина дотримується посту для того, аби повернути «владу духу над плоттю».

«У цей час ми повинні проявляти підсилену любов до своїх ближніх і обов’язково трудитися, тобто працювати. Неважливо — розумово чи фізично, а важливо — з чистими думками. Важливо пам’ятати, що це боротьба з гріхом. Піст неможливий без молитви, читання Біблії, допомоги ближнім, тобто тих речей, які рятують нашу душу.  У православній церкві Великий піст не є атрибутикою, традицією, адже це те, що нам заповів Бог. Важливо, щоб люди розуміли це».

Як починається піст?

Великий піст розпочинається з читання канону Андрія Критського. Читання триває чотири дні (з понеділка по четвер). Для православних християн книга має велику моральну силу й значення, адже вона спонукає до роздумів над власними гріхами. За словами Віктора Земляного перший тиждень найважливіший.

«Перший та другий день посту найсуворіші. За календарем це дні «сухоїдіння», тобто утримання від гарячої їжі, але є люди, які в ці дні взагалі нічого не їдять. У середу служиться Літургія Передосвячених дарів, можна їсти варену їжу. Наприклад, пісний супчик. В четвер знову «сухоїдіння», а в п’ятницю — варена їжа. Ця особливість  створена не просто так. Адже чим суворіше ми розпочнемо постувати, тим легше нам буде далі. А якщо людина одразу послаблює піст, не обмежує себе, то до кінця їй буде важко».

Як закінчується піст?

Окремо протоієрей розповів про Страсний тиждень. Під час якого християни згадують про останні дні життя Ісуса Христа, його страждання, розп’яття на хресті, смерть і наступне воскресіння.

«Піст триває 40 днів, а останній тиждень — це Страсний тиждень. Тоді ми постимося додатково на честь того, що наш Господь страждав, і ми страждаємо разом з ним. Це наша маленька дорога разом з ним на Голгофу і до воскресіння. Пасха для всіх, хто постився хоча б день, два, три, увесь піст — це торжество, радість на душі».

Чому в піст можна їсти рибу, адже це теж м’ясо?

«У Вербну неділю та на Благовіщення можна вживати рибу. Річ у тім, що Бог розділив цих тварин. Сьогодні ми говоримо про теплокровних і холоднокровних ссавців. Це введення із Константинопольської церкви. Ми знаємо, що Константинополь розміщений біля Егейського моря, де основне джерело їжі для населення це морепродукти. Тому навіть у піст там із благословення церкви споживали рибу. Люди робили це, бо не мали можливості готувати щось інше, вони голодували».

Кому постити не можна?

«Матері, що годують грудьми, хворі люди — таких категорій багато. Буває, що людина постить, але дозволяє собі молоко, або щось інше, бо не може від цього відмовитись. Така людина не повинна впадати у відчай чи картати себе. Важливо просто прийти на сповідь і розповісти, що через хворобу, або іншу причину вона пом’якшила піст, або не дотримувалась його всі дні. Церква до цього ставиться добре, адже головне — наші старання. Господь бачить намір. Людина з чистими намірами, з чистим серцем близька Богу».

Протестантизм

 Дещо інші традиції посту у протестантизмі.  Ця християнська релігія має багато течій, у кожній з яких існують певні традиції щодо посту. Однак спільною рисою є те, що піст у протестантів не календарний, а формується на духовних потребах людини.

Про особливості посту у протестантизмі розповів студент Української баптистської теологічної семінарії Михайло Іващук. 

Чи треба постити всім?

«У Біблії ми знаходимо багато уривків, які нам розповідають, що люди вдавалися до посту. Особливо в періоди внутрішніх переживань. Але ми не бачимо там інструкції, про те, як це робити. Важливо, що в Старому та Новому Завітах немає точної вказівки, що постити повинні всі. Це абсолютно добровільно».

Яка користь від обмежень?

«Піст — це не формальність. Найчастіше ми говоримо про відмову від їжі на певний проміжок часу. Це потрібно для того, щоб зосередитись на питаннях, які потрібно вирішити, зосередитись на Богові, на тому, що Він хоче тобі сказати. Це період, коли людина має спокій і шукає відповіді».

Якщо ми говоримо про піст, як про принцип, «відмова від чогось заради чогось», то я у своїй практиці сприймаю це ширше. Також відмовляюся від гаджетів на певний час, бо вони забирають мою увагу. Це такий «детокс-піст» для того, щоб мати більше часу для глибоких роздумів, зокрема читання, молитви».

Уся робота над собою та обмеження, яких дотримуються християни, мають також виховну функцію. За словами Михайла, мова йде про «духовну дисципліну». Християни розуміють під цим поняттям молитву, піст і читання Біблії.

Чи є Великий піст у протестантів?

«Ми святкуємо Різдво й Великдень  це день народження Ісуса та його смерть і воскресіння. Це дуже важливо для нас, хоча й не маємо процесу посту. Тобто, коли у православних та католиків Великодню передує Великий піст, у нас його немає. Натомість під час зібрань, літургій священники в проповідях більше говорять про воскресіння Ісуса, що це означає для нас».

«Ідеально, щоб ми завжди про це пам’ятали, адже у Великодній події криється сутність того, у що ми взагалі віримо. Якби Ісус просто помер, він був би пророком на рівні з іншими вчителями та проповідниками. Але факт воскресіння — це те, що робить християнство християнством. Це підтвердження нашої віри».

«Я прихильник того, що кожен день Різдво і кожен день Пасха. Це моя особиста позиція. Той факт, що Господь народився і Він помер, а потім воскрес, потрібен мені не один раз на рік і не двічі, а щодня».

Піст із точки зору дієтолога

Про шкоду та користь посту з точки зору медицини розповіла лікарка-дієтологиня та віцепрезидентка Асоціації дієтологів України Оксана Скиталінська.

Кому постити не можна?

«Якщо людина хвора, якщо вона після операції, якщо вона має хімієтерапевтичне лікування чи анемію. Також людям старшого віку, дітям або вагітним може зашкодити неправильне зменшення раціону. 

Окремо варто згадати людей з хворобами шлунково-кишкового тракту. Під час посту ми споживаємо багато салатів, сирих овочів та фруктів, і це може загострити хвороби шлунку. 

Щодо решти людей, то піст — це лише користь. Особливо, якщо харчування під час посту правильно збалансоване».

Чим корисний піст?

«Піст може привести людину у форму. Ученими доведено, що зменшення в раціоні продуктів переробленого м’яса (сосиски, паштети, ковбаси, копчені та смажені м’ясопродукти) покращує стан здоров’я. Зокрема, зменшує ризик ожиріння, інсульту та інфаркту.

Коли людина постує, вона вживає багато різних овочів, різноманітних каш, бобові продукти та гриби. А це продукти рослинного походження, які містять багато клітковини. Щільна клітковина, своєю чергою, стимулює моторику кишківника, тому там не затримується багато токсичних речовин».

«Споживання великої кількості ягід та горіхів теж є дуже корисним, адже вони містять велику кількість протизапальних та протиканцерогенних сполук. Людина, яка постує, покращує свій загальний метаболізм, тобто обмін речовин.  А ще люди, які постять, спокійніші. Вони відчувають постійну легкість в організмі, яка проявляється назовні в їх поведінці».

Чи можна займатися спортом під час посту?

«Безперечно, фізичних навантажень не варто уникати. Особливо це стосується тих людей, які ходять лише по квартирі і їздять автомобілями на роботу чи до супермаркету. У сучасному світі, на жаль, такий спосіб життя є поширеним. Під час посту фізичної активності має бути більше. Тоді це буде кращий оздоровчий ефект. У людини нормалізується вага, буде більше енергії, а ще — кращий настрій. Піст може стати поштовхом для нового життя не лише в духовному, а й у фізичному плані».

Надія КРИВКО