Майже з Нью-Йорку. Чиїми скульптурами оздобили ОА?

На площі біля нового корпусу Острозької академії встановили скульптури. Звідки вони? Яку мистецьку цінність мають? Про це ми дізналися в директорки Музею історії Острозької академії Анастасії Хеленюк і мистецтвознавця Миколи Бендюка.

 

Анастасія Хеленюк розповіла, що відродження університету великою мірою відбулося завдяки українцям із-за кордону. Серед тих людей, які вирішили підтримати академію, була й мисткиня та скульпторка Міртала: “Вона походить з Харкова. Після війни її сім’я емігрувала в Штати. І вже там Міртала формувалася як особистість. Скульпторка, яка має фантастичний успіх у мистецькому середовищі Нью-Йорка і не тільки, вирішила віддати 15 своїх скульптур у академію, тому що вона перейнялася її ідеєю”. 

“Велика колекція робіт Міртали зберігається в “Українському домі” у Києві. Але вони не в експозиції. Натомість скульптури, які Міртала подарувала академії, одразу були виставлені в одній із зал музею. Колекція діє. Її можна оглянути”, — додає директорка музею.

 

 Анастасія Хеленюк зазначила, що оригінали цих скульптур у мініатюрі, тому їх збільшили з дозволу самої авторки.

Микола Бендюк розповів, що скульптури насправді виготовили майстри скульптурного цеху в Києві: “Був скульптор, який здійснював за ними нагляд, але він просив не згадувати його прізвища, не згадувати, що він дотичний до цього, бо має свої власні талановиті скульптури. Скульптури, звісно, дивні для непідготовленого глядача, але вони встановлені там щоб якраз і виховувати хороший смак в острожан. І виготовлені вони не з мініатюр, а з моделей, деякі розміром з 40 сантиметрів. Крім того, в Арт-кластері ( який відкриємо на цокольному поверсі нового корпусу академії) буде відкрито і гліптотеку де експонуватимемо всі моделі скульптур, які передала нам Міртала-Пилипенко. В гліптотеці будуть знаходитись і книги з віршами Міртали, а на стінах будуть роздруковані найцікавіші із них. Всі скульптури висотою 2 метри, і лише скульптурна композицця “Фенікс” розміром 3 метри. Це центральна робота в парку скульптур, яка символізуватиме відродження Острозької академії, як і легендарна пташка фенікс відновлювалася після спалення”.

Оксана Кривіцька
фото авторки