Раціон острозьких лебедів, або “Чому їх не можна годувати хлібом?”

Кожного року на Нетішинське водосховище прилітають лебеді. Для жителів Нетішина, Острога, а також туристів це є хорошим приводом, щоб відвідати дамбу, помилуватися красою та погодувати птахів, які, на перший погляд, цього потребують. Проте, чи потрібна їм така допомога насправді? І якщо так, то як годувати їх, не приносячи шкоди ні лебедям, ні навколишньому середовищу?

Острог.Інфо з допомогою експертів розповідає, чому водоплавних птахів не можна годувати хлібом.

То чим же шкодить хліб?

“Для диких водоплавних птахів, хліб – це шкідлива їжа. Він не дуже поживний, і навіть небезпечний для їхнього здоров’я та життя. Він може дати лебедям лише оманливе відчуття ситості та калорії, але не поживні речовини. У довгу холодну зимову ніч це може спричинити нестачу енергії, і, як наслідок, загибель”,  — говорить орнітолог Віталій Казанник.

Що ще може статися, якщо я годуватиму птахів хлібом?

За словами Віталія Казанника й інформації, яку ми знайшли додатково, ось що може статися, якщо годувати птахів хлібом:

  1. Це призведе до різноманітних хвороб. Наприклад, хвороби шлунково-кишкового тракту, ожиріння і навіть каліцтва (деформації крил у молодих птахів).
  2. Це послабить їхнє вміння добувати їжу самостійно. Лебеді – дикі істоти, які вміють дбати про себе самотужки. Вони харчуються водними рослинами, водоростями, травою, іноді молюсками, хробаками або навіть жабами. На водоймах їм вистачає природного корму. Тому, коли ми годуємо їх, це заважає їхнім природнім інстинктам.
  3. Це шкодить водоймі. Частина хлібу, яку ми даємо птахам, завжди безповоротно тоне і забруднює воду. Це допомагає рости бактеріям та водоростям, які спричиняють сморід, і які шкідливі для риб.
  4. Це привертає увагу щурів. А вони є переносниками лептоспірозу, що небезпечно як для тварин, так і для людей.
  5. Це спричиняє розмноження цвілі. При потраплянні цвілі в легені птахів вони можуть померти.

То що ж тоді давати лебедям?

Завідувачка науково-дослідного сектору Дермансько-Острозького національного парку Оксана Головко відповідає на це питання так:

“Якщо ж ви дуже хочете зробити фотографії, помилуватися птахом зблизька, чи просто не можете утриматися від того, щоб його погодувати, то, звісно ж, це робити можна, але не хлібом. Краще візьміть з собою злегка відварений ячмінь, перлову кашу чи просто пшеничне або кукурудзяне зерно. Також можна підготувати картоплю, листя салату чи шпинату”.

Віталій Казанник додає, що загалом годувати диких водоплавних птахів можна тими продуктами, якими люди годують і домашню птицю.

Вікторія ДЖУС