Вступ до вишів по-новому: 10 змін, запропонованих МОН

Міністерство освіти і науки України опублікувало проект з новими умовами прийому до закладів вищої освіти (ЗВО) на 2019 рік.

Поки  документ запропонований до громадського обговорення. У проекті можна виділити 10 змін та новацій.

Прийом сертифікатів ЗНО 2018 та 2019 років з усіх предметів

Крім цього пропонують приймати сертифікати ЗНО за 2017 рік, окрім оцінок з іноземних мов – англійської, французької, німецької та іспанської.

Скорочення терміну вступної кампанії 

Для вступу на бакалаврат реєстрація електронних кабінетів почнеться 1 липня. Прийом заяв та документів на бюджет триватиме з 10 до 22 липня (загальне скорочення – 3 дні порівняно з 2018 роком). Разом із тим, реєструвати електронні кабінети можна буде  до 30 серпня, це дозволить вступати у ЗВО заочникам.

Проведення творчих конкурсів до основної сесії ЗНО

Зміна повинна зменшити корупцію під час творчих конкурсів. Також МОН пропонує проведення додаткової сесії творчих конкурсів (з 1 до 22 липня), але лише на контрактні місця.

Механізм першочергового зарахування – для охочих  працювати в селі

З 2019 року запрацює механізм першочергового зарахування у медичні та педагогічні виші вступників, які захочуть працювати у селах. Зокрема, йдеться про вступників на спеціальності у галузях «Освіта/Педагогіка» і «Охорона здоров’я». Вони  мають укласти угоду про відпрацювання не менш як 3 роки в селі або селищі міського типу.

Більше спеціальностей із мінімальним порогом у 150 балів

Планують встановити мінімальну кількості балів для вступу на спеціальності з особливо високим рівнем суспільної відповідальності.  Раніше поріг у 150 балів був на спеціальностях «Стоматологія», «Медицина», «Педіатрія». У 2019-му  його планують поширити на спеціальності «Право», «Публічне управління та адміністрування» та «Міжнародні відносини», а також «Фармація, промислова фармація».

Зміна фіксованого переліку предметів – більше точних наук 

Раніше  два предмети для вступу були фіксованими, а третій вступник міг обрати з двох альтернативних варіантів. Наступного року ця схема теж діятиме, однак будуть змінені переліки предметів для певних спеціальностей. Наприклад, частіше будуть користуватися сертифікатами ЗНО з математики та фізики, щоб підвищити популярність вивчення цих предметів серед школярів.

Розширення пільгових категорій

Вступні пільги розширять та збільшать для учасників бойових дій, при чому не тільки на учасників Операції об’єднаних сил (ООС), але і на всіх вступників цієї категорії.

Вступ на магістратуру – більше спеціальностей вимагатимуть ЄВІ з англійської

Для вступу на магістратуру буде збільшено перелік спеціальностей, на які треба буде складати єдиний вступний іспит (ЄВІ) з іноземної мови за технологією ЗНО.

Набір на молодших бакалаврів

Вперше цього року передбачається набір вступників на молодшого бакалавра за двома сертифікатами ЗНО. Проте, вступ на молодшого бакалавра наступного року буде лише на контракт.

Нововведення у вступі на наступний рівень вищої освіти

Одна з головних новацій: для вступу на бакалавра на основі молодшого спеціаліста за спеціальністю «Економіка» та спеціальностями галузі знань «Управління та адміністрування» треба буде подавати сертифікат ЗНО з української мови та літератури. А для вступу на базі молодшого спеціаліста на бакалавра чи магістра медичного спрямування обов’язковим буде сертифікат про складання Ліцензійного інтегрованого іспиту Крок М.

Фото