Таємниці нетішинських ляльок в Острозі

0
4672
Реклама

Ось уже другий тиждень експонуються в Острозькому музеї книги ляльки, зроблені нетішинською майстринею – Людмилою Науменко.

Сама майстриня за фахом інженер-фізик та просто надзвичайно позитивна людина. Вона працювала на Хмельницькій АЕС, але виявила, що має здібності до прикладного мистецтва.

«Виготовленням ляльок захопилася після виходу на пенсію, – згадує пані Людмила. – Знання черпала з Інтернету. Починала з нескладних «тільд» та поступово дійшла до вершини цього мистецтва – авторської колекційної ляльки.»

«Чому ляльки? Я думаю, що ляльки вміщають у собі вміння шити, в’язати, малювати, займатися декоруванням та багато іншого. А людям мого покоління, особливо жінкам, доводилось робити це все своїми руками. Так як зараз такої потреби немає, а при цьому всьому зявився вільний час, можна дозволити собі творити щось неповторне. Ляльки приносять мені відчуття якогось неземного піднесення. Це тобі під силу і ти це робиш, тому що ти це можеш робити. А ще до цього світу додається новий світ, у якому ти раніше не бував».

Кожна лялька – це нова історія, нове бачення.

«Часто ідея створення кожної ляльки сама зароджується у тобі, після конкурсу чи книги, фільму. А взагалі: ідея – вона непередбачувана,»

– пише майстриня про те, як зароджуються іде для її нових творінь.

«Створення деяких триває більше місяця і вимагає чималих умінь,- наголошує майстриня. – Коли ти твориш, тобі потрібно бути і скульптором, і перукарем, кравчинею і шевцем».

Процес виготовлення ляльки – клопіткий і захоплюючий. По-перше, потрібно виліпити із пластику обличчя, ручки та ніжки, слідкуючи а тим, щоб вони були симетричними та одного тону. По-друге, слід поставити їх до печі, щоб вони запеклися. Далі майстриня виготовляє тулуб, розфарбовує обличчя, приклеює волосся. І тільки згодом, коли всі стадії будуть пройдені, вона може взятися за вбрання. Для кожної ляльки воно особливе.

Про свою колекцію майстриня пише наступне:

«Важко це назвати колекцією. Ці ляльки – це результат клопіткої дворічної праці, це проба різних технік виконання. Колекція ж це зовсім інше, це коли спочатку з’являються ідеї, а потім вже виготовляються ляльки».

Коли ми відвідали музей, майстрині там не було. Тому старший науковий співробітник Анатолій Хеленюк провів нам екскурсію і допоміг зв’язатися з пані Людмилою, яка розповіла про своє захоплення, а також поділилася подробицями про те, що її лялки вже побували у Австралії та Польщі.

Острожани також цікавляться новинами і відвідують музей, про що свідчить книга побажань, яка майже вся була розписана подяками та враженнями відвідувачів. Ось що пише Каріна, учениця 6-Б класу:

«Сподобалося ДУЖЕ. Усі ляльки шикарні, неповторні. Деякі у звичайних для нас образах, а деякі – королеви з балу. У ляльках ми впізнавали наших однокласниць та героїв народної творчості».

«Із великим задоволенням привів онуку на виставку. Разом з нею поринаєш у цю лялькову феєрію, і це чудово. Дякую Вам за задоволення! Бажаємо Вам приємної роботи і величезного натхнення!»

І на цьому відгуки не завершуються, кожного дня до музею приходять нові люди, які залишають свої побажання та вдячності майстрині.

Софія ГРИЗОВСЬКА

Реклама

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here