“Давайте не будемо перетворювати це в шоу одного актора”: як пройшла позачергова сесія міської ради

Позачергову сесію міської ради провели 10 грудня. Як вже повідомляло Ostroh.info, на сесії рішення про призначення Сергія Мороза керівником Острозької лікарні не підписали. А питання про порядок проведення нового конкурсу перенесли на розгляд наступної сесії міської ради. 

Журналістка Ostroh.info розповіла, якою була позачергова сесія та яка думка незалежної юристки.

Про “балаган”, емоційні висловлювання Юрія Ягодки й чому викликали швидку — далі в матеріалі.


Більше десятка машин стояли під районною радою ще за 20 хвилин до початку сесії. Напруги в повітрі не було, але камери хотілося налаштувати ще до входу в приміщення, щоб нічого не пропустити.

Дорогою до зали секретар міської ради Тарас Хмарук жартома запитує, чи будемо сьогодні їх “діставати”. А ми серйозно запитуємо, чи будуть нас акредитувати, як на комісії. Пустили без акредитації.

У залі вже майже всі зібралися. О 10 годині починають спільне засідання депутатських комісій. На порядок денний винесено три проєкти рішення. Швидко розглядають питання про благоустрій та бюджет, а далі — про скасування рішення конкурсної комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника КНП “Острозька багатопрофільна лікарня” Острозької міської ради.

Доповідачем з цього питання зазначений секретар міської ради Тарас Хмарук. Він розповідає, що проєкт рішення поданий у зв’язку з депутатським зверненням, яке підписали 23 депутати. Потім перелічує ряд юридичних порушень: міська рада не визначила уповноваженого виконавчого органу для призначення на посаду керівника закладу, не внесено змін до Статуту медичного закладу, комісія не опублікувала повний відеозапис з конкурсу, представників ЗМІ не допустили до частини обговорення кандидатів, а на відеозаписі видно, що Сергій Мороз не надав електронну версію конкурсної пропозиції, як вимагав того конкурс.

Тарас Хмарук пропонує залишити пункт про скасування рішення конкурсної комісії та призначити Віталія Бойка виконувачем обов’язків керівника лікарні.

“Окрім цього, хотів би зазначити основні моменти з подання Здолбунівської окружної прокуратури, яку прокуратура подала в порядку статті 65 прім 1…”, — секретар не встигає зачитати подання прокуратури, бо міський голова, перебиваючи, забирає у нього мікрофон. 

Я вибачаюсь, Тарас Віталійович, давайте не будемо перетворювати це в шоу одного актора”, — каже міський голова Юрій Ягодка та пропонує винести це питання на розгляд позачергової сесії й тоді обговорити.

На фото Тарас Хмарук і Юрій Ягодка

Хоча голова земельної комісії Володимир Степанюк попросить таки вислухати Тараса Хмарука: “Я глибоко цінную його акторські здібності, але він є насамперед секретар міської ради…

Насамперед я є міським головою. Перенесемо на сесію.

Лунає гімн. Коли всі встали, здалося, що людей стало ще більше. Якщо дивитися на столи, то впадає у поле зору синьо-жовтна стрічка на папці депутата з Мощаниці.

Після гімну хвилиною мовчання вшанувують загиблих воїнів.

Більше в цій залі мовчати не будуть.

Про позачергову сесію

Питання про скасування рішення конкурсної комісії розглянули першим. Слово взяв міський голова. Він пропонував виключити пункт про запровадження рішення конкурсної комісії й про призначення Віталія Бойка на посаду в.о. головного лікаря. Серед громадян, які прийшли підтримати Віталія Бойка, чути сильний шепіт. “Чому?” — запитують одночасно щонайменше десять голосів.

Юрій Ягодка зазначає, що підписувати рішення конкурсної комісіії про переможця конкурсу не буде, відповідно Віталій Бойко буде виконувати обов’язки до нового конкурсу, який буде вже в 2022 році. Також зазаначає, що внесуть зміни до Статуту лікарні.

Та депутати просять, щоб під час сесії вислухали правову оцінку юристів.

Ольга Шевчук, депутатка: Юрій Петрович, у нас є юрист. Нехай юрист дасть правову оцінку того, що відбулось. Ну як можна було допустити до такого резонансу, що нас перепиняли на вулицях…

— Я теж цей резонанс врахував, юристи рухалися в правовому полі, робити висновок про те, що ситуація дійшла до такого може тільки суд…Я пропоную якусь таку оцінку..Ви юрист, я юрист?

 Ні, але в нас є юристи.

— Це просто зайва полеміка, в одного юриста своя думка,  у іншого — своя думка, дебати можна буде влаштувати в іншому місці, але я повторюю, якщо ми зараз голосуємо за прийняття проєкту рішення, відбудеться новий конкурс. Логічно. 

Володимир Зеленчук, депутат: Скажіть, будь ласка, от ми зараз маємо приймати рішення стосовно цього проєкту, якщо ми не голосуємо за пункт один, які повноваження, який вплив, що залежить від сесії міської ради щодо вирішення цієї проблеми?

— Дивіться, я повторюю ще раз, я вам зачитаю юридичний висновок якраз по цьому пункту…

Валентина Лось, депутатка: Я не юристка, ви не юрист, Ольга не юристка, але ж ми всі бачили коментарі обласної прокуратури, чітко вказано, що є порушення законодавства.

— Валентина Іванівна, ключове слово — коментарі. Це коментар.  

Валентина Лось: Коментар, ну але його дає юрист, ми не юристи, але дає юрист коментар.

Володимир Зеленчук: Дайте відповідь на моє питання.

— Володимир Вікторович, сьогоднішня сесія скликана за клопотанням начальниці фінуправління щодо змін до бюджету, але це питання з поваги до депутатів, до людей звичайно включено.

Олександр Олішевський, депутат: Якраз сесію зібрали з цього приводу (результатів конкурсу — ред.), коли приймалося рішення про комісію, про конкурс уваги до депутатів не було, тому й депутати звернулися про те, щоб скликати сесію. Те, що ви скликали сесію за проханням фінансового управління — це добре, але ви знову не дослухалися до депутатів… Прошу давайте ще вислухаємо юриста.

— З вашого дозволу, Олександр Валентинович, головуючим на сесії є міський голова і я маю право вирішувати кому, коли надавати слово.

Залою покотився ряд обурених коментарів депутатів, серед якого чути “до чого це?”, “а що не маємо права сказати?”. Насправді ж у міського голови немає повноважень вирішувати, кому й коли надавати слово на сесії. Це, як мінімум, суперечить праву на вільне вираження думок (стаття 24 Конституції України та стаття 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод). 

Свої пропозиції хотів озвучити Тарас Хмарук. Як тільки він заговорив про подання Здолбуніської окружної прокуратури міський голова знову вирішив відсунути від нього мікрофон. Спокійним голосом він зауважує: “Я ж не буду виривати у вас мікрофон, Тарас Віталійович..” Та колеги з Громадського контролю знову заступаються за секретаря й більшість депутатського корпусу схвалює, щоб секретар договорив.

В поданні окружної прокуратури чітко зазначено право сесії міської ради скасовувати рішення конкурсної комісії на підставі статті 67 ЗУ «Про запобігання корупції» і на підставі пункту 15 частини 1 статті 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні». Пропозиція цей пункт залишити“, — безперешкодно висловився Тарас Хмарук та додав пропозиції, які вже раніше озвучував під час спільного засідання депутатських комісій. 

Награлися?” — риторично запитав міський голова. Далі він повернувся до запропонованого третього пункту й наголосив, що відповідно до статті 26 виконувача обов’язків можна призначити не більше, ніж на 2 місяці. Хтось із Слуги народу викрикнув, що це маніпуляція, скоріше за все, маючи на увазі репліку Тараса Хмарука й Юрій Ягодка з цим погодився.

Згодом у полеміку починають включатися й інші депутати, депутатки. Та частина сидять мовчки, вже зробивши вибір, за чиї голосуватимуть правки. За цей час на громадян, які сиділи вкінці зали ще ніхто з депутатів не звернув уваги, прийнаймні, ніхто за них не заговорив. Почалися дискусії окремо за столом представників Свободи, теж щось обговорювали управлінці, які сиділи збоку. Мікрофон переважно стояв не по центру, як зазвичай, а зі сторони Юрія Петровича.

Здавалося, що юристам так і не дадуть слова. Тарасу Хмаруку не завжди давали без перешкод озвучити пропозиції й подання прокуратури, юрист Павло Нікітюк ініціативи надати правову оцінку не брав, юристка юридичного відділу міської ради Оксана Митрофанова, якій все таки згодом дали слово, жодних порушень не підтвердила. На питання чи мав міський голова право підписати розпорядження, “законно це було чи ні” вона відповіла:

“Уповноважений орган управління не передбачено (для затвердження конкурсної комісії — ред.), засновницею є міська рада, тобто можна розцінювати, що і міський голова може приймати таке розпорядження“. 

Юристка Оксана Митрофанова

Ми також звернулися до незалежної юристки, аби почути її оцінку. Анна Кухарчук, адвокатка, керуюча партнерка ЮК “Надійний правовий партнер” каже, що, звичайно, питання потребує детального юридичного вивчення і документів, і ситуації. Та, враховуючи, статтю 19 Конституції, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише в межах передбаченого законодавства, відтак рішення та дії міського голови можуть бути оскаржені в судовому порядку. 

Проте Анна Кухарчук також зауважила, що якщо з якихось причин переобрання керівника медичного закладу затягнуть, у тому числі через те, що орган місцевого самоврядування як колегіальний орган не зміг належним чином організувати свою роботу, то відповідно медичний заклад буде паралізований у своїх управлінських функціях. 

Та оскільки Віталій Бойко все таки залишається виконувати обов’язки керівника до проведення нового конкурсу, Острозькій лікарні це не загрожуватиме.

Також до того, як свою оцінку висловила юристка, депутатка Надія Григорівна зазначала, що дивилася положення й рішення мала приймати все таки міська рада. Юрій Ягодка відповів, що в положенні були моменти, які не відповідали чинному законодавству й тоді секретар міськради запропонував зняти його з порядку денного.

Тоді Олександр Олішевський виправив міського голову: “На довивчення“.

Юрій Ягодка: З порядку денного….

Тарас Хмарук: На довивчення.

— Стоп. Було запропоновано зняти з порядку денного.

Надія Демянчук, депутатка: То на сьогодні ваше положення в силі, чи як?

—Я не скасовую, але не підписую. Не підшіптуйте, Тарас Віталійович, скасовують, не скасовують…Я теж закінчував музичну школу.

Юристка теж стоїть на стороні того, що слів “на довивчення” у ситуації зі зняттям положення не було. Ми знайшли та переглянули трансляцію з тієї сесії, де розглядали положення. Це 14 сесія, яку проводили в серпні. На 9:43 трансляції секретар міськради каже “зняти на довивчення” й рішення ухвалюють одноголосно. 

Ближче до голосування

Юрій Ягодка знову наголошує на своїх пропозиціях. Тарас Хмарук нагадує, що треба розглянути подання Здолбунівської прокуратури, щоб не збирати ще одну сесію. 

Дискусій стало менше.

Тарас Хмарук: Колеги, дозвольте зацитую порядок проведення, там чітко передбачено, що орган управління…

Юрій Ягодка: Нате пограйтесь (дає секретарю мікрофон).  

Тарас Хмарук: Дякую. Орган управління тимчасово покладає виконання обов’язків керівника закладу на особу з числа штатних працівників закладу, органом управління, яким є Острозька міська рада, тому призначеня в. о. — це компетенція острозької міської ради. Зацитую ще раз, орган управління тимчасово покладає виконання обов’язків керівника закладу на особу з числа штатних працівників закладу або призначає виконувача обов’язків з числа інших осіб в строк, що не перевищує два місяці. 2 місяці  — строк, який стосується виключно в. о., який призначений не з штатного колективу, не з штатного розпису, тобто людина зі сторони. Відповідно, ми на сьогодні маємо повністю компетентність згідно цього порядку в призначенні в. о. головного лікаря Бойка Віталія до проведення і визначення переможця конкрсу. Дякую. 

Після цих слів було легко зрозуміти, хто чиї правки підтримуватиме. Хлопають ті, хто підтримає пропозиції секретаря і громадяни. А міський голова так і не розуміє, “що робити з двомам місяцями”.   

Нарешті голосування. Так ретельно на сесіях ще не перераховували голоси. Здавалося, що абсолютно кожна людина, яка голосувала, самостійно все перераховувала щоразу й напругу не відчути було неможливо.

Пропозиція міського голови Юрія Ягодки: зняти пункти про скасування рішення конкурсної комісії та призначення Віталія Бойка в.о. керівника лікарні. 

Пропозиція секретаря міської ради Тараса Хмарука: залишити ці пункти та розглянути подання Здолбунівської прокуратури. 

За всю сесію жінкам, які рахують голоси, довелося встати з-за столу й метушливо бігати, перевіряючи підняті руки з різних сторін.

16 “за” правку міського голови. Правка не проходить далі. Голосують за правку секретаря.

Міський голова: Сімнадцять. 

Секретар: Вісімнадцять. 

Міський голова: Хто вісімнадцятий?

Секретар: Наталя Миколаївна.

Міський голова: А, Наталя Миколаївна, я не бачив.   

Правку підтримали.

Депутатка Ольга Шевчук знову просить, щоб дали належну правову оцінку ситуації, адже вони не юристи, юристки, щоб “сидіти, вичитувати, що законно, що ні”. Міський голова відповів їй, що “по цьому голосуванні побачили, що не завжди треба юридично вникати, якщо є віза антикорупційного спеціаліста…”. 

Надія Демянчук з Батьківщини одразу не погодилася з таким формулюванням міського голови, що депутати, депутатки не мають юридично вникати. За її словами, вони зобов’язані вникати, бо несуть відповідальність за те, як і за що голосують та додала:

Тут сьогодні вийшов, вибачте, балаган. Ви між собою отак порозумійтеся, я вас прошу, порозумійтеся і працюйте на користь громади“. 

На фото Надія Демянчук

Депутат Богдан Турович біжить зі склянкою води й, біжучи, пропонує переходити до інших питань. Комусь із депутаток стало зле, та поки до неї підійшли кілька колег, з іншої сторони зали триває гучна дискусія. Згодом таки оголосили перерву та перервали сесію. Жінці викликали швидку.

Після оголошення перерви Юрій Петрович ще просив депутатів, депутаток зайняти свої місця. Але, зрозумівши, що вони цього найближчі кілька хвилин не зроблять, міський голова теж покинув залу.

Під час перерви депутати, депутатки також проводили дискусії у маленьких групах й від цього у сесійній залі було шумно.

Приблизно через 12 хвилин всіх просять повертатися. В залі значно поменшало людей, а справа йде до голосування за правки. Та ще по одному кілька депутатів потім повертаються. Досі непорушно тільки сидять громадяни вкінці зали.

Колектив КНП “Острозька БЛ”

Питання щодо порядку затвердження нового конкурсу запропонували перенести на чергову сесію 24 грудня. І після цього нарешті депутати згадують за присутній колектив лікарні, який прийшов на сесію підтримати кандидатуру Віталія Бойка. Спочатку їх вислухати запропонував Олександр Олішевський, але його прохання проігнорували. Та після звернення Володимира Зеленчука з тим же проханням до слова запросили представницю колективу. 

Представниця колективу лікарні зачитує заяву працівників про те, що вони не підтримують призначення Сергія Мороза новий керівником медичного закладу

По закінченню сесії депутати та депутатки подекуди завзято знову щось обговорювали. Хтось залишився поговорити в залі, хтось — на вулиці, хтось ділився враженнями з журналістками.

Діма, ти за кого голосував? Я тобі дам!“, — сварилася депутатка на колегу.

Як би не хотілося виокремити емоції присутніх, та здавалося, що їх вже не було.

Фото: Таїсія Савош