Перший день семінару: “Перлини мови і культури їдиш”

Чотириденний семінар “Перлини мови і культури їдиш” відкрили в Острозькій академії в понеділок 25 квітня.  Ректор університету Ігор Пасічник привітав учасників семінару і нагородив Йосифа Зісельса  срібною медаллю князя Костянтина Острозького за  активну громадянську позицію, вагомий особистий внесок в національне та державне відродження України, та за підтримку центру юдаїки .

DSC07359
Ігор Пасічник

Перший день  запам’ятався  лекцією викладача з юдаїки  Національного університету “Києво-Могилянська академія” Тетяни Баталової на тему: «Їдиш – жаргон чи мамина мова»,  привітанням  президента Української асоціації юдаїки, Віталія Чорноіванінка, академічного директора Міжнародного центру мови і культури їдиш при Всесвітньому єврейському конгресі Доктора Мордехая Юшковського та професора Єврейського університету в Ієрусалимі Вольфа Московича.

DSC07365
Вольф Москович

Лекцію про систему цінностей та єврейську ідентичність прочитав Засновник Вааду, Асоціації єврейських організацій і общин України, Йосиф Зісельс.

DSC07377
Йосиф Зісельс

Також на семінарі виступила  єврейська співачка,  колишній викладач  Острозької дитячої музичної школи, Марина Якубович. Артистка  привітала присутніх виконавши  кілька українських пісень.

DSC07376
Марина Якубович

Засновник  Вааду, Йосиф Зісельс, відомий також як колишній політв’язень, дисидент, учасник Євромайдану намагався переконати  Ostroh.info  у тому, що Україна назавжди розпрощалася з радянським минулим:

«Я бачу, що зросла генерація. Є мільйони молодих людей, які не знають, що таке радянська влада, не мають тих елементів рабської ідентичності. Тому є надія, що ви не дасте повернути цю країну в колишнє, радянське середовище. Ви вже не ті українці, які були до вас».

Також нам вдалося отримати коментар Доктора Мордехая Юшковського, який поділився враженнями від Острозької академії:

«Коли я їхав в Острог, то не знав якими є студенти академії, який їхній загальний та інтелектуальний рівні, яке у них ставлення до єврейської тематики. Але участь у лекціях сформувала дуже приємне враження. Мені сподобалися питання, які задавали студенти. По тому як вони слухали  було помітно, що їм справді цікаво».

Доктор  з Ізраїлю розповів в чому полягає  його інтерес у  популяризації  мови їдиш, яка поступово зникає з активного ужитку:

«Для нас важлива не стільки мова, скільки культура. На мові їдиш  спілкувалося понад 90 відсотків єврейського населення України. Це була їхня основна мова. З  їдиш  пов’язана велика  культурна спадщина, тому ми повинні  її зберегти  та увіковічити. Студентам Острозької академії хочу побажати великих успіхів. Я бачу в вас провідників полікультурного суспільства, яке не замикається на власній історії, а хоче вивчати  культуру  різних місцевих етносів.»

Окрім згаданого вище,  Мордехай Юшковський, як працівник освіти з багаторічним стажем, у минулому інспектор Міністерства освіти Ізраїлю з викладання їдишу, пообіцяв посприяти започаткуванню обмінних програм  між студентами Острозької академії та єврейськими навчальними закладами:

“Якщо центр юдаїки буде розвиватися, ми з великим задоволенням приймемо групу студентів у Ізраїлі, Вільнюсі (Литва)  та інших університетах. Гадаю обмін між студентами є  абсолютно реальним.”

DSC07375

Протягом наступних трьох днів семінару учасників очікують цікаві лекції  та концерт відомої єврейської співачки, Марини Якубович.

Читайте також – Чотири дні в Острозі вивчатимуть “Перлини мови і культури їдиш” (ПРОГРАМА).

Катерина КРАВЧУК