Menu Close
Всеукраїнська ініціатива провела аналіз звітів депутатів Острозької міської ради
Всеукраїнська ініціатива “Активна громада” провела аналіз звітів депутатів Острозької міської ради.
Про це Ostroh.info повідомив комунікаційний координатор “Активної громади” Рівного Святослав Попович. Також аналіз опубліковано на сайті Інституту “Республіка”.
Цей аналіз ми зробили тому, що пройшло вже бльше півроку з моменту обрання депутатів. І ще раніше ми демонстрували депутатам і голові громади Карту розвитку. Ми провели такий невеличкий моніторинг, що з цього всього виконують , тому що видно, в громаді йде якась робота. Проте ми хотіли це структуризувати, бо якісь пункти з Карти розвитку громади не виконують. І тоді вирішили також провести аналіз звітності депутатів“, — розповідає Святослав Попович.

Про порядок звітування

Порядок звітності депутатів Острозької громади зазначений в Регламенті Острозької міської ради ухваленому рішенням Острозької міської ради від 27 листопада 2020 року №8 “Про Регламент Острозької міської ради VIIІ скликання”.
Про порядок звітності згідно Регламенту

Досвід попередніх років показує, що депутатський корпус має досвід звітування — на офіційному сайті Острозької міської ради є опубліковані депутатські звіти за 2017 рік — по одному звіту від 19 депутатів. Звіти депутатів сьомого скликання за 2018 і 2019 роки на сайті Острозької міської ради опубліковані не були.

Можливо, у цей період депутати публікували свої публічні звіти в соцмережах або ЗМІ, цю інформацію не вдалося виявити. Проте, з 2016 по 2019 роки, щороку, публікував один звіт про свою діяльність тодішній голова м. Острог Олександр Шикер на сайті Острозької міської ради (звіти у вільному доступі).

Чи звітували депутати в 2020 році?

Для отримання інформації, щодо звітування депутатів Острозької міської ради в 2020 році, координаторами ВІ “Активна Громада” (АГ — далі) від ВГО “Інститут «Республіка»” в місті Рівне, було надіслано запит на інформацію до Острозької міської ради. У відповіді на запит зазначали, що оскільки депутати приступили до своїх повноважень лише в листопаді 2020 року, тому звітування за цей рік вони не проводили.

Проте, варто зауважити, що офіційна сторінка Острозької міської ради у мережі Facebook активно оновлюється, у взаємодії із сторінками підрозділів виконкому Острозької міської ради. Наприклад, найбільш активними в звітності своєї діяльності є відділи Культури і туризму й Проєктно-інвестиційної діяльності, які публікують інформацію, що входить до виконання деяких пунктів КРГ.

Про виконання пунктів Карти розвитку Острозької громади

Острозьку Карту розвитку громади (КРГ — далі) створювали шляхом опитування жителів громади в липні-серпні 2020 року. Документ містить 15 пунктів, котрі поділяються на 6 напрямів. Загалом у напрямі побудови стратегії розвитку громади — 1 пункт, майно громади — 1 пункт, медицина — 2 пункти, культура — 2 пункти, благоустрій — 5 пунктів, комунальні послуги — 4 пункти. КРГ представили всім депутатам та голові громади в період з листопада 2020 року по січень 2021 року. Також депутатам і голові громади після ознайомлення із КРГ запропонували підписати Декларацію відповідальності — документ у якому депутати чи голова, в індивідуальному порядку, декларували свої добрі наміри про те, що вони будуть працювати над вирішенням проблем вказаних в Карті розвитку громади.

Щодо участі депутатів у подіях “Активної Громади”, депутати не були активними й у тренінгах АГ участі не брали. Також острозькі депутати не брали участь у форумах, які організовувала АГ, проте четверо депутатів брали участь у зустрічах з координаторами ініціативи у жовтні та листопаді 2020 року. В ході цих зустрічей депутати висловлювали свої думки щодо КРГ, пропозиції змін щодо її пунктів і шляхів їх виконання. Серед усіх депутатів, ознайомлених із КРГ Острозької громади, один із депутатів Острозької міської ради Павло Нікітюк підписав Декларацію відповідальності.

Сьогодні можна говорити про те, що певна частина пунктів Карти Розвитку Громади в процесі виконання, з ходу їх реалізації виділяються декілька викликів, які постають під час виконання Карти Розвитку Громади:

  • величина громади (у 2020 році, після об’єднання громади до Острозької громади додалось ще 54 населених пункти), через що виконання пунктів КРГ в різних частинах громади знаходиться на різних етапах реалізації;
  • малий бюджет громади (270 мільйонів, з яких 76% виділяється на освіту, тоді як бюджет Острозької громади в 2020 році становив 94.7 мільйонів, з яких 54.4 % виділяли на освіту), що ускладнює виділення значних коштів на вирішення конкретних проблем зазначених у КРГ.

Головним викликом у звітуванні депутатів є відсутність звітів за 2020 рік тих депутатів, які були переобрані на новий термін.

Найкращими показниками якості були зустрічі координаторів АГ із депутатами Острозької міської ради в ході яких обговорювали пункти КРГ та можливі шляхи їх реалізації.

Щодо питань моніторингу виконання пунктів КРГ

Основними напрямками, на які звертали увагу при виконанні пунктів КРГ, були культура та благоустрій. Проблема політики цих пунктів полягала в тому, що пункт благоустрою є найбільш об’ємним і очікуваним для виконання зі сторони громади, а пункт культури є пріоритетним у плані економічного розвитку громади. Для моніторингу виконання цих пунктів КРГ проводили обговорення з керівницею Відділу культури і туризму виконкому Острозької міської ради Ольгою Лозюк та керівницею відділу Проєктно-інвестиційної діяльності Ольгою Стецюк щодо питань пов’язаних із реалізацією проєктів у культурній сфері. Для моніторингу виконання пунктів з облаштування благоустрою зазначених в КРГ провели моніторинг місцевих ЗМІ, в період з червня по липень, а також обговорення  із заступницею голови Острозької міської ради Ольгою Логвін.

Зокрема, провели моніторинг офіційної сторінки Острозької міськради в мережі Facebook, на якій також висвітлювали інформацію щодо виконання певних пунктів чи їх елементів із Карти розвитку громади. Аналізуючи дані, отримані в ході моніторингу ЗМІ, соцмереж та спілкуванні із представниками місцевого самоврядування, сьогодні 8 пунктів із КРГ в процесі виконання. З усіх пунктів, виконаний повністю лише один, і ще близько 6 не виконані зовсім.

У висновку, новообрані депутати поки що не публікували документи публічної звітності своєї діяльності. Окремим викликом є питання звітів за 2020 рік тих депутатів попереднього скликання, які були переобрані на новий термін, оскільки їхні звіти в публічному просторі виявити не вдалось.

Автор аналізу: Всеукраїнська ініціатива “Активна громада”