Насильство та права дитини: що підписав Президент 4 січня

Президент України підписав два законопроекти, направлені Верховною Радою,: “Про запобігання та протидію домашньому насильству” та “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів” 4 січня.

Серед нововведень ЗУ “Про запобігання та протидію домашньому насильству” – винесенення термінового заборонного припису, неможливість виправдати свої дії релігійними поглядами/певними традиціями, створення реєстру випадків домашнього насильства, закріплення координації між всіма органами, які працюють з фактами насильства.
Детальніше про механізм дії закону читайте у нашому пояснювальному матеріалі, де на прикладі родини Ґудзів з вул. Татарської розповідаємо про дії насильниці та їх наслідки –  «Б’є, отже сяде»: як змінилось законодавство щодо домашнього насильства.

ЗУ “Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами”, який вперше вводить кримінальне покарання за домашнє насильство, ще очікує на підпис Президента.

Про що говорить ЗУ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів”?
Закон встановлює жорстіші умови покарання для тих, хто ухиляється від сплати аліментів. 

Продовжимо аналогію з сім’єю Ґудзів. Умови ситуації: суд залишив дітей з паном Ґудзем, пані Ґудзь переїхала до Нетішина.

 

 

 

Якщо пані Ґудзь протягом шести місяців ухиляється від сплати аліментів на дітей, то їй можуть:

  • заборони виїзд закордон до моменту сплати аліментів
  • обмежити у використанні зброї
  • обмежити у праві полювати
  • змусити до громадських робот від 120 до 240 год. Якщо пані Ґудзь не виконує роботи – до неї можуть вжити адмінарешт. АЛЕ: ця заборона не поширюється на жінок 55+, чоловіків 60+, вагітних жінок, осіб з інвалідністю І та ІІ груп.
  • заборонити водити авто. АЛЕ:  ця заборона не працюватиме, якщо пані Ґудзь – водійка маршрутки Нетішин-Острог (тобто робота з автом є способом її заробітку на життя); якщо вона особа з інвалідністю або утримує особу з інвалідністю (до прикладу, стареньку матір, й транспорт є необхідністю); якщо пані Ґудзь перебуває на строковій службі; якщо у пані Ґудзь є відстрочка у виплаті аліментів.

Якщо пані Ґудзь не належить до жодної з 4 груп, яким дозволено водити авто, та все ж продовжує їздити по українських дорогах, її чекає позбавлення цього права на термін від 3 до 6 місяців.

Також, якщо пані Ґудзь не платить аліменти протягом 6 місяців, пан Ґудзь може самостійно тимчасово вивозити дітей закордон (для навчання, лікування, відпочинку). Для цього необхідно мати довідку про те, що пані Ґудзь і справді не виплачує необхідну суму.

фото Президента з сайту

Ольга КИРИЛЕНКО