Чим загрожує підприємству «неоформлений працівник»?

Сьогодні питання перевірок Держпраці та величезних штрафів за виявлення «неоформленого працівника» є «гарячою» темою.

Перш за все, не оформляти працівника на роботу за трудовим договором вигідно частково як роботодавцям, так і працівникам. Тоді підприємець не сплачує податків за працівників.

Так, у разі виплати «офіційної» заробітної плати роботодавець сплачує більше 40 % податків до бюджету. Зокрема, в якості податкового агента працівника – 18 % податку на доходи фізичних осіб та 1,5 % військового збору – на цю суму працівник отримує менше від заробітної плати; а також 22 % від заробітної плати роботодавець платить Єдиний соціальний внесок.

Щод уникнути цього, підприємці зазвичай вдаються до укладення із своїми працівниками цивільно-правового договору, за яким такі великі «мінімальні» витрати можуть бути зменшені.

Різниця між цивільно-правовим та трудовим договорами полягає в тому, що:

  • повідомляти податкову та оформляти трудовий договір (видавати наказ) у разі укладення цивільно-правового договору не потрібно;
  • на працівника не поширюються державні гарантії стосовно виплати мінімального розміру заробітної плати, роботодавець не повинен виплачувати такому працівнику «лікарняні», надавати відпустку тощо;
  • за трудовим договором, роботодавець організовує трудову діяльність працівника, який зобов’язаний підпорядковуватися внутрішньому трудовому розпорядку та виконувати вказівки роботодавця в межах його посадових обов’язків, тоді як за цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності лишається поза його межами, а метою договору є отримання певного матеріального результату;
  • трудовий договір у більшості випадків є безстроковим, тоді як цивільно-правовий завжди укладається на певний строк.

ВАЖЛИВО! Законодавство не містить обов’язкових приписів у яких випадках сторони зобов’язані укладати трудові договори, а в яких – цивільно-правові договори на виконання певних робіт (надання послуг), тобто сторони вільні у своєму виборі щодо форми оформлення своїх відносин.

Разом із тим, навіть якщо між підприємцем та працівником буде оформлений цивільно-правовий договір, сама назва такого документа не відіграє визначальної ролі і у випадку, якщо інспектор Держпраці на підставі фактичних обставин та кадрової документації встановить, що між сторонами виникли трудові відносини, уникнути штрафу навряд вдасться.

Мова йде про штраф за фактичний допуск працівника до роботи без укладення трудового договору та без повідомлення податкової про прийняття працівника на роботу, а саме:

  • у цьому випадку на роботодавця може бути накладено штраф у розмірі 30 мінімальних зарплат за кожного працівника (у 2018 році – 111 690 грн.);
  • за те ж правопорушення відповідні посадові особи підприємства (установи, організації), фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть також адміністративну відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 8500 до 17000 грн.

Таким чином, один неоформлений працівник може «коштувати» роботодавцю до 128690 грн.

У зв’язку з цим протягом останніх двох років проводилась масштабна інформаційна кампанія серед роботодавців щодо необхідності оформлення працівників.

Було прийнято новий Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, яким розширено перелік підстав для проведення перевірки (інспекційного відвідування). Зокрема, серед таких числиться:

  • невідповідність кількості працівників обсягам виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників за відповідним видом економічної діяльності;
  • збільшення кількості працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, на 20 і більше відсотків протягом місяця;
  • наявність працівників, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами в одного роботодавця більше року;
  • якщо 30 і більше відсотків працівників працюють на умовах цивільно-правових договорів;
  • за рішенням керівника управління Держпраці, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, та ін.

При цьому для проведення таких інспекційних відвідувань інспектори Держпраці не зобов’язані попереджати роботодавця, якщо вони вважають, що таке попередження завдасть шкоди інспекційному відвідуванню.

Таким чином, радимо роботодавцям оформляти відносини із працівниками на підставі тих договорів, які відповідають суті відносин, які фактично склалися між сторонами.

У разі виникнення додаткових запитань Ви можете звернутись до Юридичної клініки «Pro bono» Національного університету «Острозька академія» за адресою: м. Острог, вул. Семінарська 2, або написати на наш e-mail: [email protected] чи на сторінку у Facebook.

Підготували консультанти Юридичної клініки «Pro bono» Національного університету «Острозька академія» Надія ШЕВЧУК та Арсен ІЩИК.

Перевірила керівниця юридичної клініки Юлія ХМАРУК