Як люди з Білорусі допомагають українцям та українкам

Валерія Овчиннікова, білоруська авторка

2020 рік змінив життя в Білорусі назавжди. Повністю проігнорована державою пандемія коронавірусу, під час якої білоруси об’єдналися та справлялися самостійно. За нею гаряча передвиборча кампанія з безкомпромісно жорстокою поведінкою влади, на яку білоруси відповідали лише ще більшими згуртуванням та солідарністю. За цим сталося  9-12 серпня, коли на все це влада відповіла хвилею насильства, яке не існувало в Європі з часів нацистської Німеччини.

Пізніше в країні розгорнулися репресії, також не бачені світом із 30-х років минулого століття. 40 тисяч людей пройшли через в’язниці, тисячі отримали величезні терміни ув’язнення, десятки тисяч втратили роботу. З країни видавили весь IT-сектор, ліквідували все громадянське суспільство у вигляді більш ніж 200 НГО, які виконували за “державу” функцію захисту вразливих груп населення. Понад 300 тисяч білорусів залишили країну за півтора роки цього темного часу.

24 лютого 2022 розпочалася війна (Росія повномасштабно напала на Україну), 27 лютого в Білорусі провели постановочний референдум щодо поправок до конституції, які повністю розв’язували руки диктатору, який утримує владу силою. Тисячі людей знову вийшли на акції протесту, яких не було з кінця 2020 року. Тепер їхня вимога була “ні війні”. Внаслідок цього 900 із них затримали й вони отримали доби арешту та величезні штрафи.

Тим не менше, жителі країни, в якій всі групи активного опору давно жорстоко зачищені, знову об’єдналися і діють для надання допомоги своїм сусідам. Весь накопичений за півтора роки величезний потенціал солідарності та методи ведення боротьби тепер використовуються для допомоги Україні.

Щоб зупинити пересування військової техніки, кіберпартизани Білорусі вивели з ладу внутрішню мережу Білоруської залізниці, що змусило перевести її на ручне управління. Також організація Bypol з учасниками плану “Перамога” блокувала пересування військової техніки залізничними коліями до українського кордону.

Білоруські айтішники за одну ніч створили зручний сайт-карту для надання житла біженцям по всьому світу, що діє за принципом Airbnb. А Центр білоруської солідарності (Варшава) створив мапу екстреної допомоги українським біженцям.

Фонд Bysol, який раніше займався підтримкою репресованих білорусів, тепер також займається постачанням екіпірування та медицини в Україну. Запущено програми підтримки армії, громадянського населення та медиків України, підтримки воюючих у лавах української армії білоруських загонів та програма з виїзду та евакуації з України i Білорусі. Оголошено збір “Гуммаршрут Білорусь-АТО”, перший обсяг допомоги вже вирушив до України.

Рух ” Супраціў” допомагає формувати загони білорусів для відправлення на фронт. Про те, як вони воюють за покликанням.

Об’єднання медичних працівників “Белые халаты” та Фонд медичної солідарності готує загони медиків-добровольців для відправлення в Україну. Багато білоруських лікарів залишилися в Україні на робочих місцях, нарівні з українськими колегами вони допомагають лікувати поранених. Інтерв’ю білоруської лікарки в Одесі за покликанням.

Фонд “Страна для жизни” допомагає тим, хто біжить з України до Польщі.

Розгорнуто величезну кампанію щодо запобігання відправленню білоруських військових в Україну. Медики та юристи допомагають уникнути призову до армії та дають консультації про те, що робити у разі потрапляння на територію України.

Екологи Білоруси створили відкритий лист проти війни і уважно стежать за ситуацією навколо захоплених ЧАЕС та ЗАЕС, закликаючи міжнародну громадськість до негайної реакції.

Безліч білоруських ініціатив працює в інформаційному полі, бореться з пропагандою та поширює правдиву інформацію.

Білоруські діаспори у кожній країні створюють безліч ініціатив для допомоги Україні та організовують акції солідарності.

Об’єднуючи всі ці ініціативи, законно обрана президентка Білорусі Світлана Тихановська оголосила антивоєнну мобілізацію та створення Антивоєнного Руху, до якого може приєднатися кожен білорус.

Відео-звернення за покликанням.

Найбільше інформації про те, що роблять білоруси для перемоги над спільним ворогом, є у неї на сторінках за покликаннями:

https://tsikhanouskaya.org/ua/
https://www.instagram.com/prezident.sveta/?hl=ru

Лукашенко та його режим не представляють народу Білорусі. Вони утримали владу за підтримки режиму Путіна, утопивши країну в крові та назавжди покалічивши десятки тисяч людей. Тепер режим Путіна, використовуючи Лукашенка, який повністю залежить від нього, окупував білоруську землю, отримавши можливість розмістити на ній військову техніку, і вирушив знищувати Україну. Звичайним білорусам тоді і зараз ніде взяти собі зброю, щоб прямо боротися з окупантами, але за півтора роки своєї партизанської боротьби вони навчилися багато чому, чим щосили намагаються як допомогти Україні, так і завершити розпочате в серпні 2020 року.

Слава Україні! Жыве Беларусь!